Како да направите мелем за усни

Кармин

Имајте малку хидрираните усни се неопходни ако сакаме да ги користиме нашите најдобри кармини во нив. Но, за ова мора да имаме козметика која е многу корисна. Од една страна има пилинзи за усни, а од друга мелем за усни, детал што не може да недостасува во нашата торба и во торбата за убавина. Овој пат ќе видиме како можете да направите мелем за усни, еден вид козметика што можеме да ја направиме дома.

На домашна козметика може да се создаде со добри состојки и по наш вкус, со ароми што ги сакаме. Затоа многу луѓе користат домашни состојки за да направат вакви видови основна козметика како мелем за усни. Постојат многу формули, иако ќе видиме неколку за да видиме како да создадеме совршен мелем за усни.

Што ви треба за мелем за усни

Мелем за усни може да се направи со неколку детали. Треба да имате неколку соодветни контејнери за мелеми, кои се мали. Овие контејнерите треба да се чистат добро пред да ги вклучите состојките. Од друга страна, мора да ги најдеме сите состојки и нешто да ги мешаме, што е исто така чисто, како чаша.

Мелем за усни со вазелин

Вазелин за мелем за усни

La Вазелин може да се користи едноставно како мелем за усни, иако од него можеме да направиме различни мелеми по наш вкус. Користете вазелин како основа. Со неколку лажици можете да направите специјален мелем. Ставете ги во чаша и ставете ја во микробранова печка, така што вазелот се топи за да можете да го мешате со други состојки. Можете да додадете малку кокосово масло, кое е многу хранливо и ладно има одлична конзистентност, идеално за мелем за усни. Друг чекор што можете да направите е да додадете малку боја со малку кармин или со природен пудра за очи или руменило. Што се однесува до мирисот, есенцијалните масла може да се користат за да му дадете посебна арома на вашиот мелем. Постојат многу видови на масла кои исто така ги додаваат нивните својства. Можете да изберете една како лаванда или лимон.

Девствен мелем од пчелин восок

Пчелин восок за мелем за усни

Пчелин восок можеме да најдеме во специјализирани продавници или во билкари. Овој вид состојка е основен во некои козметички производи. Во овој случај пчелин восок е она што ќе ја даде конзистентноста на мелемот за усни до нашата домашна козметика. Овој пчелин восок можете да го користите, иако има и вегански опции како восок од ориз. На овој стопен пчелин восок во бан-Мари треба да додадеме малку бадемово масло. Itе му даде мекост и ќе помогне уште повеќе да ги хидрираме усните. Бадемовото масло е одлична основа што можете да ја користите за да ја хидрирате целата кожа бидејќи има и витамин Е, кој е одличен антиоксиданс и помага да се спречи стареењето на кожата. Можете исто така да додадете шеа путер, основна состојка за нега на кожата. Овој путер е идеален за хидратација и исто така има витамин Е и А.

Богородично маслиново масло за вашиот мелем

Маслиново масло за балсам

Користејќи вазелин или пчелин восок како основа, можете да користите состојка која е основна, не само во нашата исхрана, туку и во нашата нега на убавина. На Богородично маслиново масло е совршено за навлажнување на кожата И може да се користи на многу начини, како на косата, така и на кожата и секако како мелем за усни бидејќи исто така не е штетно ако го голтнеме кога го ставаме на усните. Ова масло, исто така, има одлични антиоксидантни својства, така што ќе ни помогне да ги задржиме усните помлади, а кожата многу повниматена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.