Како правилно да го направите редовот со гира

Како да направите ред со гира

Дали знаете како да направите ред со гира? Сигурно дека одговорот ќе биде да, затоа што можеби, од прилика или друго, имате. Но, тоа не е секогаш само во тоа, туку правилно да се заврши. Така, денес ќе ги видиме сите добри работи во врска со вежбањето и како треба да го правиме тоа.

Затоа што веслањето е една од најкомплетните вежби што ги имаме. Затоа, тоа е меѓу големите принципиели и секогаш да се зема предвид. Вежбаат голем број мускули и тоа секогаш станува голема придобивка за нашето тело. Вие не верувате во тоа? Тогаш, не пропуштајте сè што ќе ви кажеме.

Како да направите ред со гира, позицијата

Primero ние мора да станеме и да ги одделиме малку, на висината на колковите. Сега е време да држите гира во секоја рака и да ги свиткате колената малку Не заборавајте да го вметнете телото малку напред, но секогаш држејќи го грбот исправен, но одржувајќи ја неговата форма, односно без да го вметнувате вратот премногу. Секогаш гледајте кон земјата и во фиксна точка. Еднаш со правилна позиција, тогаш можеме да започнеме со вежбање. Важно е да не присилувате никакво движење. Бидејќи ова може да го натера грбот да страда. Затоа е важно секогаш да започнуваме со мала тежина и да се зголемуваме, исто со повторувањата на нашиот ред.

Изведете го движењето на вистински начин

Сега, со држење на телото и тегови во рацете, треба да го извршиме движењето на свиткување на рацете. Но, ние нема да го сториме тоа во права линија или премногу нагоре, бидејќи тоа може да предизвика одредени проблеми. Подобро е да му дадете кружен допир на ова движење наместо да се фокусирате на таа права линија што обично ја правиме првиот пат кога ќе ја практикуваме. Dе ја донесете гирата на страна но ќе избегнете дека раката во оваа област ќе направи агол помал од 90º.

Вежбајте ја раката, а исто така и скапулите

Во секоја вежба во вредност од нејзината сол, едно е првото нешто што мора да го спроведеме е држење на телото, точно е. Но, тогаш активирање на јадрото ќе ни помогне многу. Така, во веслање со гира, тој и тој немаше да остане зад него. Штом ова е направено, сега следува уште еден важен дел што е подигнување на раката, а истовремено фокусирање на скапулите. Најдоброто од сите е да се обложите на тоа да ги почувствувате, да ги договорите. Но, да, обидете се да не го вртите багажникот. Тоа е, ние мора да ја задржиме првата позиција што ја споменавме. За да го направите ова, движењата не треба да бидат ништо ненадејно, туку токму спротивното. Барем додека не можеме да ја совладаме техниката, тогаш тие ќе излезат сами.

Рацете и лактите се протагонисти

Кога држиме тежина, секогаш имаме тенденција да ги влечеме рацете или зглобовите како да нема утре. Да се ​​најде одредена рамнотежа е тешко, но ние ќе го постигнеме. Затоа што, тоа ни е јасно ако ги повлечеме рацете или употребиме многу сила, можеме да ги оштетиме зглобовите. Значи, во овој случај, она што ќе го сториме ќе биде се за лактите, а не за рацете. Тие ќе бидат протагонисти и ќе нè возат во нивното движење и ќе направат повеќе сила отколку рацете. Само тогаш, со оваа идеја и одржување на совршено држење на телото, ќе постигнеме одлични резултати. Значи, мора да ги насочиме сите наши напори на лактите, иако како што велиме, понекогаш тоа не е толку едноставно. Пред сè, затоа што на овој начин, ќе работиме повеќе на грбот, додека се грижиме за тоа. На ист начин како што рацете, лактите и скапулите исто така ќе имаат многу да кажат. А ти, како правиш ред со гира?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.