Како да ја осветлите спалната соба на вистински начин

светла за спална соба

Дали знаете како треба да ја осветлите спалната соба на вистински начин? Вистина е дека изгледа нешто многу едноставно, но секогаш мораме да внимаваме на различни потреби за да го најдеме клучот. Бидејќи не стигнува секогаш до нас со светлината што паѓа од таванот и која се смета за основна. Понекогаш ни требаат други светлосни точки кои ќе ни го олеснат животот.

Затоа, доколку сакате да го направите како што треба, ви ги оставаме најдобрите идеи за вашата спална соба да стане тоа долгоочекувано место. Бидејќи не секогаш имаме можност да ја имаме истата природна светлина, во зависност од делот од денот или локацијата на нашата спална соба. Така, малку дополнителна помош никогаш не боли.

Светлосни точки за читање

Секогаш е препорачливо да се определите за одредени светлосни точки за читање. Има многу луѓе кои сакаат да читаат неколку страници од нивната омилена книга пред спиење, бидејќи тоа помага да се опушти умот и, како таков, подобро да заспие. Но, за ова мора да имаме добра светлина, избегнувајќи да го оштетиме видот. Значи, рече светлината треба да биде на висина на предниот дел на креветот или ноќната маса. Така, во ова можете да поставите светилка која додава совршена сјајност. На ист начин, исто така, во пределот на главата на креветот може да има некои светлосни точки како рефлектори или светилки. Секогаш треба да го изберете стилот кој најмногу ви одговара и декорацијата на собата.

ѕидни светла за спална соба

Осветлување на спалната соба на индиректен и придушен начин

Вистина е дека понекогаш ни треба прилично силна светлина, но многу други, ни треба тој порелаксирачки простор од кога било. Затоа, за да можете да избирате во секое време, секогаш е погодно да имате при рака осветлување кое е прилагодливо. Можете да го постигнете ова благодарение на серија од допир или USB светилки дека со неколку допири можат да имаат различни повеќе или помалку сјајни завршетоци како што сакате. Секако, кога ќе спомнеме индиректна светлина, не можеме да заборавиме на ЛЕД лентите кои се толку модерни. Без сомнение даваат благ сјај но не преголем интензитет и затоа стануваат основни.

Секогаш осветлувајте го аголот

Без оглед на светлината што ќе ја изберете, запомнете дека аголот треба да биде осветлен. Не само аглите на самиот ѕид, туку и на поголемите кабинети или мебел што ги имате во вашата спална соба. Затоа што во спротивно, она што ќе го постигнеме е дека сенките ја демнат собата и тоа не е она што навистина го сакаме. Сенките ја прават спалната соба помала и помалку удобна. Оттука, мораме да се фокусираме на столни ламби, но и на тавански светилки. Дека покриваат малку повеќе простор, дека имаат амплитуда.

Како да ја осветлите спалната соба

Заборавете на многу моќните светла

Сакаме добро да ја видиме целата област, точно е, но без да одиме предалеку. Време е да дозволиме да бидеме понесени од низа светла кои не се премногу моќни. Топло и пријатно светло секогаш ќе биде главниот лик наместо премногу силна светлина што го мачи окото. Затоа што ако размислиме, во текот на денот максимално ќе ја искористиме сончевата светлина. И ако требаше да се обложуваме на светилки, немаше да мораме да прибегнуваме кон највисоката моќност, токму спротивното. Така, навечер секогаш се препорачува светлината да не е премногу силна за да го опушти телото и да стане свесно дека е време за одмор.

Мора да го земеме предвид просторот што го имаме во просторијата и во зависност од тоа да ја избереме таванската светилка која ќе биде широка, а потоа и ѕидните скали кои завршуваат со опкружувањето. Сега знаете како да ја осветлите спалната соба!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.