Како да декорирате дневна соба со растенија

Декорација со растенија

Растенијата не само што се живи суштества кои ни помагаат да создадеме поздрав и поспецијален простор, туку тие се и дел од декорацијата. Во многу од собите во домот можеме да ставиме растенија, особено ако немаме тераса или градина во која ќе ги имаме. Одлична идеја е да додадете малку боја со растенија за да ја направите дневната соба многу поздравена.

на растенија кои украсуваат во областа на дневната соба тие можат да бидат ставени на многу места. Важно е да знаете каде да ги ставите за да не вознемируваат и да бидат украсни. Ако сакате да додадете некои растенија во вашиот дом, не двоумете се да ставите некои во вашата дневна соба, така што просторот ќе биде пријатно и истовремено убаво.

Како да се грижите за растенијата во дневната соба

La просторијата за одмор е заеднички простор каде се минуваат многу часови. Затоа станува збор за создавање на многу пријатна област во која ќе биде пријатно. Растенијата ни помагаат да ја подобриме топлината во кој било простор. За да се одржиме во нив, мора да знаеме за какво растение станува збор и за потребната грижа. Бидејќи мора да ги кастриме, колку треба да ги полеваме или ако им треба директна светлина или не. Исто така е важно да избереме само затворен растенија, во спротивно тие нема да можат да преживеат во затворен простор.

Додадете кактус во дневната соба

Декорација со кактус

На кактусите во просторијата на дневната соба се одлична идеја, иако ако е голема, мора да се внимава животните или децата да не бидат повредени од тоа. Овие кактуси се совршени за сите видови средини. Во дневните простории тие создаваат простори со многу личност. Бохо декорацијата, нордискиот стил или калифорнискиот стил се совршени за да ја надополнат употребата на овие кактуси, особено ако се големи. Кактусот не бара многу грижа, бидејќи тие мораат да имаат малку вода и не се исечени или нешто слично, па ако сме нови во грижата за растенијата, тоа е најдобрата идеја.

Создадете агол на растенијата

Декорација на растенија за дневната соба

Ако ти како секојдневен стил со растенијата, одлична идеја е да додадете агол со растенија. Користете комода или дури и библиотека за да ставите растенија на различни нивоа. Можете да ги додадете во област каде што имате добра светлина, во близина на прозорецот. Аглите на растенијата се совршени во секој дом и исто така ни овозможува полесно да се грижиме за нив. Можете да користите старо парче мебел, бидејќи на тој начин ќе има уште поголем шарм. Ако ставите неколку растенија во еден агол, можете да ги измешате, избирајќи некои кои се различни, создавајќи прекрасен состав.

Растенија во плетени корпи

Растенија за дневната соба

Плетените корпи станаа многу популарни затоа што се природни материјали кои додаваат топол допир на домот. Затоа во многу прилики се користат за покривање на саксиите и давање посебен шмек. Ако купите некои големи растенија, можете да користите ваков тип корпи за просторијата за дневната соба. Некои од нив имаат помпони или се насликани, па затоа се совршени за украсување покрај растенијата.

Виси растенија во дневната соба

Виси растенија

Друг начин да се стават растенија во просторијата за одмор е со виси растенија. Постојат парчиња капчиња за да ги обесат и изгледаат многу добро, иако за нив е потребна уште малку работа затоа што треба да ставите закачалки, а исто така да ги инсталирате садовите, кои не можат да бидат многу големи. Овој вид саксии се користат за одделување на простори или за украсување на wallsидови и таван. Тоа е одлична идеја што ни помага да ги користиме растенијата на повеќе места во собата и да ги направиме декоративни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.