Како да се украсуваат во рустикален шик стил

Рустикален шик

El рустикален шик стил е многу ценет во денешно време, тоа е одлична мешавина од рустикални и модерни парчиња, гроздобер и актуелен. Контрастите се одличен трик за украсување, бидејќи на овој начин не се држиме исклучиво до еден стил и создаваме уникатни и посебни работи. Секогаш е подобро да се мешаат стилови и да се добие дом со личност отколку копија од одреден стил што може да се умори.

El рустикален шик стил е роман стил кој сака да му даде многу поелегантен допир и софистицирана до рустикална средина. Овие типови средини се инспирирани од земја, рустикални простори, каде има груб изглед и функционални парчиња, но шик допирот му помага да се модернизира и да се постигне таа елеганција што понекогаш недостасува.

Природни материјали

Рустикален шик за дома

На природните материјали се основен дел од рустикалниот стил, па не можеме без нив. Дрвото во мебелот, ратанот, плетените корпи, па дури и камените парчиња се совршени за да се создаде рустична атмосфера на која подоцна ќе можете да додадете и шик допир. Рустикот мора да биде протагонист, бидејќи тоа е основниот стил. Дрвениот мебел е обично стар или има рустикален, силен изглед без премногу украси. Исто така, често се користат дрвени или камени подови. Од друга страна, во многу додатоци се користи плетен, со корпи или килими во овој прекрасен материјал што е толку рустикален.

Светли и природни нијанси

Материјали во рустикален шик стил

Во овој стил, А. допрете многу посовремено во рустикални средини. Светлосните тонови ни помагаат да го намалиме тој рустикален допир, бидејќи во околината од претходно имаше многу темно дрво и силни тонови што ги исклучуваа просториите. Во овој случај, ние бараме нијанси како бели, сиви и особено беж кои се лесни, меки и исто така обезбедуваат топлина. Во овој тип на околина нема многу смисла да се бараат парчиња со многу боја, бидејќи во рустикална средина обично нема.

Додадете цвеќиња и растенија

Lo рустик има многу врска со селата и природата, така што некои растенија не можат да недостасуваат на овие простори. Во денешно време, растенијата широко се носат во затворени простории, големи и мали растенија, за да се создадат посебни агли. Идејата е да додадете малку свежина и боја со растенијата. Побарајте убави саксии во светли нијанси или додадете плетени саксии.

Мебел во француски стил

Рустикален шик стил

Иако разговаравме за точките што не водат кон рустикален стил, мора да размислиме и за додавање на најшик допир. Можете за ова да вклучите малку мебел во француски стил. Овој стил се одликува со мебел кој е обликуван со многу детали, синусен и со врежани нозе. Додавањето на еден или два парчиња мебел од овој стил е повеќе од доволно за да се создаде повеќе шик допир. Покрај тоа, стилот на гроздобер е дел од француските парчиња и затоа ќе создадеме многу посебна атмосфера.

Мермер и керамика

Рустикалните материјали имаат тенденција да бидат груби и неокрашени. Но, за да создадеме многу поелегантно опкружување можеме да додадеме и други видови материјали. На мермерот е многу елегантен и затоа се користи во овие средини. Може да биде парче за огништето, мермерен countertop или дури и допир на врвот на парче мебел. Мермерот е елегантен, особено ако избереме бои како сива и бела. Од друга страна, керамиката го има и тој елегантен допир, па можеме да ја вклучиме во мали детали, како што се вазни или украсни фигури. Во малите детали можете да го видите софистицираниот допир.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.