Како да се третираат декалцификација на забите?

Womanена мие заби

Декалцификацијата на забите се состои во намалување на количината на калциум што се наоѓа во организмот и која се разликува со значително слабеење претрпено од тврдите ткива на телото. Ова е многу опасен проблем што се нарекува стоматологија што може да ја намали нервната и невромускулната активност, како и мускулните функции.

Се карактеризира со омекнување на забите, кое како одминува времето станува забележливо, поради губење на калциум, што предизвикува да се фаворизира појавата на шуплини. Во најраните фази се појавува жолтеникава или кафеава пигментирана област, која во двата случаи е добро обележана. Кога дамката е бела, малтерот станува малку груб, поради површната декалцификација на емајлот.

Во овие случаи, најдобриот третман е витамин Д, што му помага на телото подобро да го апсорбира калциумот, и ако е во состојба да апсорбира доволно, може да се спречи декалцификација. Исто така диетата богата со калциум помага за зајакнување на забите. Зајакнување на забите може да се постигне без потреба од специјализирана опрема, но во услови на проблем со декалцификација, најдобро е стоматологот и пациентот да работат заедно за да го спречат тоа. При рутински посети, стручњакот ќе го снабдува пациентот со производи од емајл, како што се флуор и практикување на орална нега, како и редовно чистење на забен конец и секојдневно четкање на забите.

Дневни навики

Девојче со проблем со бели дамки

Многу луѓе консумираат пијалоци со шеќер, овошни сокови или многу кисела храна секој ден, но веројатно не сфаќаат дека може да им наштетат на забите. Со текот на времето, забите можат да изгубат минерали и да станат слаби. Одредени дневни активности (јадење и пиење кисели работи) може да создаде орална нерамнотежа на киселина.

Киселината во храната што ја јадеме и пиеме може да предизвика исчезнување на забите од минерали, калциум и фосфат во нашите заби. Бидејќи киселината напаѓа заб, се создаваат илјадници микроскопски дупки во забот што предизвикува забот да изгледа кредо-бел со бела точка (или црно ако веќе имало расипување). Губење на калциум и фосфат ќе предизвика зачувување на забот на забот. Кога забите се дескалираат, тие стануваат многу чувствителни и се подложни на шуплини.

Добрата вест е дека нашата сопствена плунка е одбранбен механизам на сопственото тело. против декалцификација на забите, па благодарение на сопствената плунка и добрите навики, тоа може да биде процес кој може да се врати.

Главни причини за декалцификација на забите

Девојче со отстранување на дамки од зачинување на забите

Главната причина за декалцифицираните заби е акумулација на плаки (леплив и безбоен филм на бактерии) што се создава малку по малку. Неправилното четкање е исто така причина за декалцификација на забите. Други причини може да бидат:

 • Употреба на загради (кога ќе се отстранат потпорите, може да се појават бели дамки)
 • Конзумирање храна со висока киселина или пијалоци
 • Сува уста исто така може да предизвика области на декалцификација да не произведуваат точна количина плунка.
 • Луѓето кои страдаат од рефлукс на киселина
 • Недостаток на исхрана

Декалирањето може да се врати со нови стоматолошки производи и со помош на вашиот стоматолог. Секојдневната стоматолошка употреба и доброто четкање може да ви помогнат да постигнете добри резултати.

Бели дамки

Бели дамки на забите

Белите дамки на забите се исто така резултат на декалцификација и се многу честа грижа кај луѓето. Појавата на кредаста бела дамка на забот е првиот знак на шуплини, што укажува на тоа дека има декалцификација на емајлот.  Декалцификацијата на емајлот се јавува кога процесот на минерализација на забот е прекинат. Оваа фаза е видлива пред да се појави кавитација и може да се врати со плунка.

Плунката ја чисти устата од храна и остатоците од она што го јадете. Благодарение на плунката, изворите што ја промовираат киселоста во устата се елиминираат и, покрај тоа, има способност да разредува и елиминира органски киселини од тенки слоеви на плочата. Плунката има јони на калциум и фосфат, нешто од суштинско значење за одржување рамнотежа во устата. Покрај тоа, тој исто така содржи електролити и органски молекули кои делуваат на стабилизирање на нивото на киселина и го промовираат циклусот на реминерализација на забите.

Што е декалцификација на забите?

Декалицификација на забите кај жени

La бигор или бели дамки на забите (исто така познат како деминерализација) е процес во кој минералите (главно калциум и фосфор) се распрснуваат од забната структура со киселини формирани од бактерии. Процесот на размножување и адхезија на бактериите започнува во рамките на лошо четкање или формирање на плаки.

Плакетните бактерии имаат доволен капацитет да се реплицираат во средина со кислород. Ако соодветна грижа за орална хигиена, бактериската плоча се згуснува и се инхибира продирањето на плунката, што ќе предизвика калциум и јони кога ќе дојде во контакт со забот, дифундира во забен камен и формира плакета. Како резултат на целиот овој процес, белите дамки почнуваат да се појавуваат, а забите почнуваат да ослабуваат.

Третман на декалцификација на забите

Повторната минерализација на декалцификацијата на забот бара директно изложување на плунка откако ќе се отстранат плаките или забниот камен при чистење на забите. За жал, поради бавниот напредок, површината на емајлот може да направи ременерализација на некои делови, но остава други оштетени. Оштетените области можат да се појават како бела лузна под тврдата површина.

Деминерализацијата и ременерализацијата се процеси на загуба на минерали од заб и негово санирање. Одржувањето на добра орална средина е клучно за оптимално орално здравје. Карбамид пероксидот во белење (гел) помага во неутрализирање на нивото на киселина. Употреба на гел за десензибилизација се препорачува за да се спречи влошување на повеќе бели дамки и декалцифицирани области.

Ако и вие страдате мачна забоболка, во врската што штотуку ја оставивме ќе најдете повеќе информации за тоа како да го решите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ајдер Санчез dijo

  Имам пациент на возраст од 11 години, со можна одонтоција, веројатно е дека веќе има дисквалификација на забите, ова во фазата во која забите се руси. Што можам да направам или какви лекови и паста за заби да користам за ова дете? Ве молиме, одговорете на телефонскиот претплатник 3104526430 ur .gergente.

 2.   Амарилис Родриуз Лопез dijo

  Здраво, мајка ми страда од декалцификација, има 54 години, дали можеш да ми кажеш дали има некаков третман за ова, го чекам твојот одговор: БЛАГОДАРАМ

 3.   Евелин агинага dijo

  Јас имам тримесечно дете и тој го презентира случајот на одонтокија на две мали заби, можно е веќе да има декалцификација
  Можете ли да ми кажете дали има некаков третман?

 4.   Adriana dijo

  Здраво, мојот син има шест години и со удар изгуби заб кој штотуку се смени, тој сè уште не заврши со растење. Се грижам дека како бебе неговите заби беа декалцифицирани и буквално распарчени. Ги допрев со прстите и тие се распаднаа пред да наполни 3 години, тој веќе немаше ниту еден од неговите горни предни заби, јас го однесов на забар и мораше да се отстранат затоа што може да има инфекции ако не се направи како што дека ... дури и неговиот стоматолог му беше тешко да ги отстрани откако ги зеде и тие се распаднаа и му ставија стоматолошки вметнувач со оние заби што му недостасуваа за да ги спаси просторите. Неговите горни предни заби штотуку ќе излезат, но со најмал удар го загуби долниот, кој едвај се смени. Не знам дали беше нешто друго. Неговата 38-годишна биолошка мајка не земала фолна киселина или каква било друга грижа се до 6 или 7 месеци од бременоста. Пушеше не многу често, но понекогаш тоа го правеше и пред тој да биде бремена. Тој беше многу болен поради недостаток на грижа на неговата мајка и земаше многу антибиотски лекови за респираторни и гастроинтестинални заболувања. Што ми препорачуваш да направам ... како да знам дали е неопходен начин да се идентификува дали забите веќе биле декалцифицирани претходно. Не знам што да направам за тоа што го препорачуваш.

 5.   Ирмита dijo

  Помогни ми !!!
  Имам 30 години, но забележав дека предните заби почнаа да ми чипуваат и тоа многу ме загрижува, кога бев дете користев протези, отсекогаш постоеше верување дека млекото е добро за моите заби, сепак Јас не толерирам лактоза и сум загрижен дека ќе ги изгубам предните заби.