Како да се спречат и олеснат симптомите на алергиски ринитис кај децата

Девојче од алергија

Со доаѓањето на пролетта, има многу случаи на алергија кои се јавуваат кај голем дел од популацијата. Во случај на деца, најчестиот е познат како алергиски ринитис.

Оваа респираторна состојба е прилично вознемирувачка за најмалата од куќата бидејќи предизвикува силен метеж во носот заедно со значителна иритација во очите. Во следната статија ви прикажуваме низа совети кои можат да помогнат во ублажување на овие симптоми.

Кои се симптомите на алергиски ринитис кај децата?

Присуството на полен во околината е главната причина за алергиски ринитис кај децата. Оваа алергија предизвикува кинење и иритација во очите заедно со голема количина слуз во ноздрите и одредено чешање во грлото. Тоа е низа симптоми кои се доста досадни за најмалите, па оттука и важноста од нивно спречување и ублажување.

Како да се спречат симптомите на алергиски ринитис

 • Важно е да се одржува средината во домот што е можно чиста и чиста затоа е од суштинско значење редовно да се чисти целата куќа.
 • Треба да избегнувате да имате растенија што произведуваат полен и животни кои губат многу коса.
 • Детската соба мора да се вентилира секој ден и се мијат постелнина еднаш неделно.
 • Избегнувајте нацрти во куќата и простори со премногу прашина.
 • Многу е важно да ги миете рацете на вашето дете неколку пати на ден, особено ако играл на улица.
 • Добрата диета е клучна кога станува збор за спречување на симптомите на алергиски ринитис. Диетата треба да биде богата со овошје и зеленчук богати со витамин Ц. Внесувањето на фолна киселина е идеално за да се спречат можните симптоми предизвикани од алергија.

ринитис-најчеста-алергија 2

Како да се ослободат симптомите на алергиски ринитис

Лековите или лековите се клучни кога станува збор за ублажување на симптомите. И антихистаминици и кортикостероиди мора да се администрираат на рецепт.

Освен ваквите лекови, Може да забележите серија совети кои помагаат во ублажување на гореспоменатите симптоми:

 • Исчистете ги и измијте ги ноздрите на детето добро со помош на солен раствор.
 • Подигнете го душекот од креветот за да се спречи собирање на слуз во ноздрите.
 • Користење на овлажнител за воздух во просторијата важно е кога станува збор за добивање на влажна средина.
 • Пиењето многу вода помага да се омекне слузот и немаат премногу затнат нос.
 • Исчистете ги очите со газа и малку солен раствор.

На кратко, со доаѓањето на пролетта, алергискиот ринитис е доста чест кај децата, се симптоми на наведената алергија, тие се прилично досадни и непријатни. Важно е родителите да ги преземат сите можни превентивни мерки за детето да води што е можно поудобен живот и да не му наштети од гореспоменатиот алергиски ринитис.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.