Како да се отстранат дамките од домати

Отстранете ги дамките од домати

Отстранувањето на дамките од домати може да биде исклучително тешко, особено ако дамката е на нежни ткаенини или ако е дозволено да се исуши премногу. Брзото дејствување е од суштинско значење за да се елиминираат дамките од домати целосно. Сепак, дури и ако не ја набудувате дамката во моментот и поминаа неколку часа, со некои трикови е можно целосно да се елиминираат.

Исто така, важно е да се земе предвид каков вид на домат произведува дамка, бидејќи природниот домат не е ист со сос од домати. Сосови базирани на домати, како кечап, покрај концентрат од домати, содржат масло, зачини и ликери. Така, чекорите што треба да се следат ќе бидат малку поинакви во секој случај. Следниве ќе најдете неколку совети за отстранување на дамките од домати.

Отстранете ги дамките од природни домати

Отстранете ги дамките од домати

Природниот домат полесно се отстранува, бидејќи не содржи други состојки или адитиви што ја комплицираат дамката. Сепак, постапката е поинаква ако се обидувате да отстраните дамка од свеж домат, отколку ако е веќе сува дамка. Во првиот случај мора да ги следите следниве чекори:

 • Прво отстранете ја остатокот од храната со лажицаАко облеката е деликатна, не ставајте сила за да не ги оштетите влакната.
 • Ставете ја облеката под млаз ладна вода, оставајќи ја да работи од внатрешноста на облеката кон надвор.
 • Аплицирај мала количина детергент машина за миење садови и тријте со прстите.
 • Исплакнете со ладна вода додека пената за детергент не се отстрани целосно.
 • Продолжете кон измијте ја облеката нормално

Ако дамката од природен домат е сува, треба да ги следите овие чекори за да се ослободите целосно од него.

 • Навлажнете а памучна крпа со бел оцет чистење.
 • Внимателно, нанесете на дамката од домат додека не се елиминира целосно.
 • Одете користејќи различни области на крпатаОва ќе спречи пренесување на доматот на други делови од облеката.
 • Исплакнете со ладна вода и се мие во машина за перење како што е нормално.

Трикови за отстранување дамки од пржени домати

Отстранете ги дамките од домати

Пакуваните сосови од домати содржат повеќе од една состојка, што го олеснува отстранувањето на несаканите. дамки од облека. Колку побрзо дејствувате, толку е поголема веројатноста целосно да ја отстраните дамката од домат. Значи, ако откриете дамка од пржен домат на облеката не оставајте го во корпа за перење алишта чекајќи миење. Следете ги овие чекори и можете да ја отстраните дамката од домат од облеката.

 • Во примател измешајте сода бикарбона со малку вода. Треба да добиете зрнеста паста за чистење на дамката.
 • Раширете ја пастата со сода бикарбона на дамката и оставете околу 15 минути.
 • Времето помина, извадете ја смесата и исплакнете со ладна вода.
 • Повторете ги овие чекори додека дамката од домат не исчезне целосно.
 • Конечно, измијте ја облеката нормално во машината за перење.

Други совети

Брзото дејствување е важно, но ризикувате да донесете лоши одлуки и дополнително да ја комплицирате ситуацијата. Еден од првите инстинкти кога ќе добиеме дамки од домати е да користиме салфетка за отстранување на остатоците, нешто што несомнено е грешка. Салфетката дополнително ја шири дамката и помага да биде добро импрегнирана од влакната на ткаенината.

Во овие случаи се претпочита да се користи лажица или нож за отстранување на остатоците од храна, без опасност од ширење на дамката. Исто така, не треба да користите фен кога ја миете облеката дамка од домат, бидејќи топлината помага дамката добро да се зацврсти на влакната на ткаенината. Кога ја миете облеката, оставете ја да се исуши во сенка за да спречите топлина да ја постави дамката и да ја отежне вадењето.

За крај, ако имате дамка од домат на облеката и ниту еден од овие трикови не ви одговара, не очајувајте. Пред да пробате други опции, дури и некој производ за отстранување дамки на пазарот, почекајте да го елиминирате претходното решение. Тоа е, измијте ја облеката и оставете ја целосно да се исуши. Потоа можете да испробате кој било друг трик без опасност од оштетување на облеката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.