Како да направите насловна ткаенина за креветот

Ткаенина headboard

Украсување на куќата со ткаенини е најдобриот начин да внесете топлина и топлина во сите соби. Дури и ти дозволува можноста за реновирање на декорацијата лесно, со неколку мали промени и минимална економска инвестиција. Бидејќи не треба да бидете експертска шивачка или да ги имате најдобрите алатки за шиење, бидејќи денес постојат многу корисни алтернативи за создавање на сите видови елементи со ткаенини.

Во овој случај, ние ќе создадеме ткаенина за глава за кревет, декоративно парче што исто така ќе биде многу корисно. Кога сакате да потрошите малку време за читање пред спиење или ако сакате да легнете да гледате телевизија, нема да имате потреба да имате повеќе перници. Бидејќи вашата главна глава ќе ви помогне легнете без да мора да се вртите наоколу, ставајќи ги перничињата потоаНа Многу практично, декоративно и лесно за правење две во едно.

Како да направите наслон од ткаенина

Како да направите глава за кревет

Најлесен начин да се создаде насловна ткаенина е да имате машина за шиење. Тоа е многу едноставен шиење што можете да го направите дури и ако не сте експертска шивачка. Премногу може да набавите рачна машина за шиење, прилично ефтина алатка со која можете да направите мали аранжмани и да создадете вакви едноставни работи.

И на крај, секогаш имате можност да шиете рачно. Иако резултатот нема да биде ист како оној што се добива со машинско шиење, С still уште е занаетчиска работа и секоја разлика ќе биде она што го прави посебенНа Со многу основни шевови и многу трпение, можете да креирате потполно персонализирана ткаенина за глава.

Потребни материјали

Прво ќе треба да го измериме wallидот за да ги преземеме потребните мерења на материјалите. Општо земено, главата на главата треба да биде иста со креветот или неколку сантиметри повеќе, иако како целосно рачно изработен елемент, можете да изберете мерка што ја сакате. За единечен кревет, најсоодветно е да се направи една перница како глава за на главаНа Кога станува збор за голем кревет, можеме да избереме помеѓу правење едно или две парчиња.

За кревет од 90 сантиметри ова се материјалите што ќе ни требаат.

 • Платно ткаенина, со тело и отпорност да траат долго. Конечните мерења ќе бидат широки 1 метар и височина 80 сантиметри. Значи, ќе ни требаат две парчиња ткаенина широки 1,20 сантиметри и високи 1 метар, овие мерења ги земаат предвид додатоците за цвест.
 • Сапун комплет за шиење или маркер.
 • Тијарес.
 • Игла и конец или машина за шиење.
 • Un Метро
 • Завеса прачка на потребната мерка и некои потпори за закотвување на шипката до wallидот.
 • Полнење влакна за перници.
 • 4 botones големо.

Чекори за создавање на насловна за рачно изработена ткаенина

Украсете со ткаенини

 • Прво, ќе направиме мерења на ткаенинитеНа Ние цртаме правоаголник со точно мерење и друг со околу 5 сантиметри маргина за шевовите. Ова ќе ни помогне при шиење ако не сме многу стручни во овие работи.
 • Ние ја отсекуваме ткаенината од страна надворешната маргина.
 • Пред да се приклучиме на парчињата на кои ќе одиме завршете ги рабовите на ткаенините со облачно, на овој начин ќе ги спречиме да се излитени.
 • Сега ќе создадеме полите на една од страните на ширината, осигурувајќи дека се многу убави.
 • Продолжуваме да ги шиеме парчињата ткаенина, за ова се соочуваме со нив и шиеме на преостанатите 3 страниНа Оставање на делот каде што го направивме полите без да се приклучиме.
 • Го превртуваме и ја минуваме чинијата низ шевовите, така што тие се многу мазни.
 • Сега ќе создадеме неколку петелки за појас, во овој случај ќе ни требаат 4 за мерење на ширина од еден метар. Мерењата ќе бидат долги 20 сантиметри и широчина 8. Оставаме додаток за цвест, ги исекуваме парчињата ткаенина, ги затрупуваме рабовите и ги шиеме спротивните парчиња, оставајќи ја едната страна непошиена. Го превртуваме парчето, ја поминуваме чинијата и ја шиеме страната што недостасува.
 • За да ги завршите петелките на појасот ајде да направиме дупки за копчиња, можете да ја користите машината за шиење или да ги направите рачно.
 • Ние ги ставаме петелките на ткаенината За да дознаете каде да ги поставите копчињата, проверете дали се сите на исто растојание.
 • Сега ги шиеме копчињата во ткаенина плик.
 • Ние ги шиеме петелките на појасот на една од неговите страни до задниот дел на ткаенината заглава.
 • Се затвораме со копчињата и го полниме насловот со влакна за перници.

Веќе го имаме готовиот наслон за ткаенина, ние само треба да ги поставиме потпорите за прачката на ainидот. Вметнете ја лентата низ петелките на главата на главата и ставете ја на вашиот кревет. Во попладневните часови на шиење, ќе имате подготвено нова глава за да и даде поинаков воздух на вашата спална соба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.