Како да дистрибуирате и организирате вградена гардероба

Нарачајте во плакарот

Дали сте доволно среќни да имате вградени гардероби во вашиот дом? Овие не само што ви овозможуваат максимално да го искористите просторот во дадена просторија, туку и оптимизирајте го просторот за складирање. За ова, ќе биде клучно правилно да се дистрибуира. И тоа е она за што зборуваме денес, како да се дистрибуира и организира вградена гардероба.

La внатрешна конфигурација на гардероба ја одредува неговата практичност. Дистрибуирањето на ентериерите на вградените гардероби размислувајќи за вашите потреби ќе биде клучно за оптимизирање на просторот и зачувување на редот. И како се прави ова? Анализирање на она што сакате да го задржите во плакарот и креирајте прилагодени простори за тоа.

Како да ја организирате внатрешноста на гардеробата

Плакарите се генерално организирани во пресеци или вертикални тела. Тела кои не треба да надминуваат половина метар во ширина бидејќи ако е така, би го отежнале оптимално организирање на облеката. Не само затоа што решетките или полиците може да се свиткаат со тежината, туку затоа што поголем број предмети во истиот простор секогаш го отежнува одржувањето на редот.

вградена гардероба

Кога ги конфигурирате овие вертикални тела можете да ги користите различни ставки за нарачка за поголема практичност. Но, од суштинско значење е да бидете свесни за тоа каква облека и додатоци имате и сакате да ги чувате во плакарот, за да ги изберете. Затоа, отворете го вашиот плакар и запишете што ви треба за да одредите каков тип на елементи за нарачка ви се потребни и во каква врска.

елементи за нарачка

Денес има безброј елементи кои можете да ги вклучите во вашата гардероба за да ја направите попрактична. Главните и оние што се присутни во сите кабинети се: решетки, полици и фиоки, но тие се на различни начини бидејќи со текот на годините се ажурирани за да понудат подобро искористување на просторот и поголема удобност. Можете да поставите гардероба со овие три елементи, но може да биде интересно да додадете и други.

шипки за виси алишта

Вообичаено е да се доделат два простори на обесена облека. Прв простор за фустани и зимска облека чија висина обично се движи помеѓу 150 и 170 сантиметри. И пократка за кошули и панталони со висина помеѓу 90 и 100 сантиметри. Последново понекогаш се прилагодува со цел да се користи просторот веднаш под него за друга лента или друг елемент за нарачка.

Полици (отстранливи)

Уште еден елемент присутен во сите плакари и кој го користиме, главно, за организирање превиткана облека како маици или џемпери и додатоци како чанти, се полиците или полици. Доколку сакате да ги вклучите во вашата гардероба, погрижете се да можат да се прилагодат во висина за да се приспособат на идните промени, меѓу едното и другото да нема повеќе од 40 сантиметри во висина и да се вадат.

И затоа полици за извлекување? Бидејќи тие надминуваат една од недостатоците на овој елемент: неможноста да се видат сите алишта на прв поглед и да се пристапи удобно до нив кога плакарот е длабок и поканува „двојни редови“.

Фиоки

Затворените фиоки се многу практични за организирање на маици, долна облека и додатоци. Додавање разделувачи или организатори Исто така, ќе ги направите овие многу попрактични. Ништо нема да се тргне од место кога ќе ја отворите и затворите фиоката и таа ќе остане уредно организирана. Не размислувајте за тоа! Обложувајте се на фиоки со меко затворање, ќе го цените тоа и вие и самите фиоки.

Чевлар

Можете да ги ставите чевлите на полици, но ако вашата колекција чевли е важна, идеално е да додадете модул за чевли. имајте малку во вашиот плакар малку наведнати полици и отстранлив што ви овозможува не само да ги видите сите ваши чевли, туку и удобно да им пристапите е луксуз. Затоа што нема да ми негирате дека фактот да ги чувате во долниот дел од плакарот, како што тоа го прават многумина од нас, не е баш најудобно.

Багажникот

Ако вградената гардероба достигнува од подот до таванот, вообичаено е да ги поставите решетките на удобна висина и да имате површина во горниот дел од гардеробата позната како багажникот, составена од прегради колку и тела. Тие може да се користат за складирање куфери, постелнина, костими, облека надвор од сезоната. Во овие последни случаи, не двоумете се ставете корпи за да биде се поорганизирано. Ќе ви биде поудобно да пристапите до него без да мешате сè.

Дали сега се осмелувате да организирате вградена гардероба? Анализирајте што ви треба и почнете да дизајнирате!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.