Како да се дезинфицира пирсинг на папок

Како да се дезинфицира пирсинг на папок

Дали знаете како да дезинфицирате пирсинг во папок? Бидејќи тоа е едно од најголемите сомнежи што нè напаѓаат кога ќе направиме дупка во телото и повеќе, во еден како што е папокот, дека се акумулира доволно нечистотија дури и ако не сакаме. Значи, денес ќе се извлечете од сите можни сомнежи.

За да го покажеме, секогаш мора да следиме низа препораки. Сите тие ќе спречат ширење на инфекцијата и ќе ни овозможат што побрзо да го покажеме нашиот скапоцен камен. Да навистина, исто така, обидете се да ги следите упатствата дадени од професионалецот Дека ти го направив тоа затоа што сега започнуваме со нашето

Што можам да направам за да дезинфицирам пирсинг

Веќе напреднавме дека пирсингот на папокот може да биде малку потежок за да се зачува инфекцијата. Повеќе од сè, бидејќи тоа е област каде што нечистотијата се акумулира со трепкање на окото. Затоа, треба многу да обрнеме внимание и ќе го повторуваме процесот неколку пати на ден.

 • Ако ви се случува да ја допрете раната, ние мора добро да се измиеме со вода и сапун. Но, овој што не содржи парфеми, но подобро е да се избере неутрален.
 • За областа за која станува збор, исто така е неопходна измијте го со малку вода и благ сапун. Иако е индициран и физиолошки солен раствор. Ние мора да го испрскаме со него, проверувајќи дали добро ја впива дупката.
 • Кога станува збор за чистење, Можете да го поместите пирсингот, но со големо внимание и само да ја кренам или спуштам, за да нема кора помеѓу. Првите денови мора да се увериме во тоа бидејќи токму тогаш ни е најпотребно.
 • Откако ќе се исчисти, треба да ја исушиме областа, но нема да користиме крпи или нешто слично. Но, подобро е газа и давање мали меки допири, избегнувајќи влечење, бидејќи тоа може да ни пречи.

Како да знаете дали пирсингот е заразен

Како да лекувате пирсинг на папок

Покрај чекорите што ги споменавме, секогаш постои нешто друго што мора да го запомниме бидејќи е исто толку важно. Значи, ако се прашувате како да залечите пирсинг на папок, тогаш треба да ги знаете сите од следново:

 • После миење и чистење, исто така е погодно да се нанесе средство за дезинфекција, за да се спречат инфекции што можат да се појават. Но, никогаш не користете алкохол на раната.
 • Со стап од ушите и навлажнет во топла вода, можете да ги омекнете крастите што понекогаш се појавуваат. Наместо да ги повлечете и да не направите поголема рана, секогаш е подобро да го следите овој чекор за полесно да ги отстраните.
 • Не отстранувајте пирсинг. Мора да го поместите како што укажавме, но секогаш оставајте го на место, освен ако лекарот не препорача поинаку.
 • Зборуваме за рана за која обично треба време да се залечи. Значи, треба да почекате две или три недели пред да одите на базен и ако одите, најдобро е да го покриете што е можно повеќе, чувајќи го што е можно подалеку од хлорот.
 • Не носете многу тесна облека ниту во оваа област., што може да се фаќа за скапоцен камен или дека дури може да се фати. Бидејќи грчевите не се добри за време на процесот на лекување.

Како да лекувате пирсинг на папок

Како да откриете дали пирсингот на папокот е заразен

Вистина е дека не секој ќе добие иста реакција. Но, да, кога зборуваме за инфекција во пирсинг, јасно е дека постојат низа симптоми кои не треба да ги превидуваме.

 • Папокот ќе биде поцрвен од вообичаеното. Иако е точно дека првите денови може да биде и без инфекција.
 • Noticeе забележите поголема топлина во областа и ќе видите некое воспаление.
 • Покрај тоа, кога ќе го допрете ќе ве повреди и ќе започне гној да се направи изглед.
 • Во веќе многу екстремни случаи, може да даде малку треска, но сигурно не е вообичаена. Ако е така, тогаш треба да се консултирате со вашиот лекар.

Во секое време треба да имате малку трпеливост, бидејќи тоа е рана и може да потрае неколку недели или месеци за целосно зараснување. Сега знаете како да дезинфицирате пирсинг на папок!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.