Како да се дезинфицираат фризерските производи

Дезинфицирајте ги фризерските производи

Многу е важно периодично да се чистете и дезинфицирајте производи фризерство и алатки, како и салонот за убавина. Бидејќи ако тоа не се направи, може да биде добар извор за пренос на болести предизвикани од микроби (живи микроскопски суштества кои можат да пренесат болести од еден на друг).

Затоа, ќе ви оставиме некои од најдобрите идеи за да можете да ја исчистите секоја од нив. Од чешли и четки до сите видови алатки кои се користат во фризури, но и во маникир или педикир. без да заборавиме на најдобрите домашни совети или трикови кои исто така функционираат совршено. Дали сакате да ги откриете?

Како да ги дезинфицирате фризерските чешли

Ако се прашувате како да ги дезинфицирате фризерските производи, сигурно ви паѓаат на памет и четките и чешлите. Затоа што тие се двајца од протагонистите секој ден. Така, ќе ви кажеме дека можете да следите низа чекори за да ги оставите како нови:

 • Прво мора отстранете ја преостанатата коса што може да остане во нив.
 • Време е да ги измиете мора да го направите во топла вода, иако не премногу, со малку сапун. Ќе ги оставите да киснат неколку минути.
 • Потоа треба да ги исплакнете, но ако видите дека има траги од нечистотија, можете да ги изгребете со помала четка или некоја од маскарата што повеќе не ја користите.
 • На крајот мора да ги оставите целосно да се исушат.

Се разбира, ако четката е од дрво, треба да избегнувате вода што е можно повеќе. Можете да го избришете со влажна крпа и потоа да почекате целосно да се исуши пред да го ставите. Се разбира, чистењето е малку општо, бидејќи кога сакаме да ги дезинфицираме овие алатки, мора да одиме на други опции. За тоа, измешајте 1/4 амонијак со чаша вода. Ставете ја четката во смесата, но направете го тоа со ракавици за да спречите амонијакот да ја оштети вашата кожа. Потоа мора добро да се измиете во вода и да оставите да се исуши. Не заборавајте дека и половина чаша бел оцет со половина чаша вода ќе биде совршена смеса за дезинфекција.

чистење на фризерски алатки

Како се стерилизираат алатките за маникир и педикир

Мора да запомниме дека прво мора да ги измиеме сите алатки за маникир и педикир, како што напреднавме во претходниот дел за четки и чешли. Миењето со топла вода со сапуница е секогаш првиот чекор во чистењето. Но, ако сакаме да одиме понатаму и да дезинфицираме, тогаш можеме да користиме некои специфични производи. Средствата за дезинфекција и антисептиците како алкохол, водород пероксид или јод се исто така способни да убиваат микроби. Но, можеби тие не се дефинитивни решенија и поради оваа причина често се користи и стерилизација. Како? Преку топлина. Високите температури можат да убијат микроби, процесот наречен „стерилизација“ и „стерилизатор“ со кој ќе дезинфицираме на 120' влажна топлина 20 минути никогаш не треба да недостасува во фризерски салон. или на 160' за 10 минути.

Сето тоа благодарение на ултравиолетовите зраци кои вообичаено ги имаат стерилизаторите и на кои мораме често да ги менуваме светилките, во зависност од нивната употреба, бидејќи тие се истрошија и ја губат својата ефикасност.

Чистење на алатки за маникир

Домашни трикови за дезинфекција на фризерски производи

По секоја употреба, сите фризерски производи мора да бидат темелно исчистени. Велиме чисти, но се однесуваме и на дезинфицирање и стерилизирање. Сите подвижни делови треба одвреме-навреме да се подмачкуваат со малку масло за да се обезбеди нејзино долгорочно работење. Исто така, алатите треба да се чуваат на места со мала влажност.

Чешлите и четките мора да се обновуваат секоја година. Но, во меѓувреме секогаш можете да се обложите на дезинфекција со сода бикарбона. Тоа е уште еден од домашните и безбедни облози за овој тип на алатки. Истурете чаша топла вода во сад, додадете половина чаша оцет и малку сода бикарбона. Потопете ги производите во наведената смеса, поминете ги низ вода и на крајот исушете ги. Друг трик е да ги ставите во топла вода со сапун или шампон околу 15 минути, добро да се измијат и да се исушат со крпа. Кога редовно го спроведуваме овој тип на чистење, ќе можеме да уживаме во повнимателни алатки и подолго време.

Во салонот, покрај чешли, четки, виткачи, ролки или ножици, неопходно е континуирано чистење на салонот, крпи, наметки, мебел, правилна употреба и нега на производи, вклучително и лична хигиена и за да се избегнат инфекции и да се понуди доверба. и освои клиенти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   роза од маја dijo

  благодарам за ова учење