Како да направите освежувач на цврст воздух за да ја парфимирате куќата

Освежувач на цврст воздух

Да се ​​направи цврст освежувач на воздух за да се парфимира куќата е многу побрзо и полесно отколку што може да изгледа. Па тоа можете да го мирисате вашиот дом со вашите омилени мириси, без потреба од употреба на хемиски производи и не многу почитувајќи ја животната средина. Да имате добар мирис дома е од суштинско значење за да можете да уживате во чувството на благосостојба на чист и уреден дом.

За да се постигне ова, постојат многу домашни трикови, како што се свежо цвеќе, природни освежувачи на воздух за секоја соба, ткаенини со кеси со сушено цвеќе за ормарите, меѓу многуте други опции. Како оваа идеја да создадете цврст освежувач на воздухот што можете да го користите и за парфемирање на куќата, како фиоки или внатрешни ормариНа Затоа што нема ништо понепријатно од скапоцена облека, но со лош мирис.

Освежувач на цврст воздух, како се прави?

Освежувачот на цврст воздух не е ништо повеќе од еден вид старомоден сапун, само наместо да се користи за перење алишта, се користи за ароматизирајте го домот или ормарите. За да ги создадете овие миризливи сапуни или освежувач на цврст воздух, ќе ви треба растителен восок за да го создадете цврстиот материјал. Иако постои уште една опција уште полесна, побрза и поевтина, желатин. Еве како да направите освежувач на цврст воздух на двата начина, за да можете да се обидете да направите свои креации со кои ќе го парфемирате вашиот дом.

Со восок од зеленчук

Како да направите освежувач на цврст воздух со восок

За да создадете цврст домашен освежувач на воздух ќе треба да користите соја восок, односно, тоа е производ покрај тоа што е рачно изработен, тој е веган. Што се однесува до состојката што се користи за постигнување на парфемот, можете да изберете есенцијално масло, во тој случај количината што треба да се користи ќе биде 5% од количината во однос на восокот. Ако сакате да користите ботаничко масло, процентот ќе биде 10% во однос на количината на растителен восок што се користи. Ова се материјалите што ќе ви требаат создадете солиден домашен освежувач на воздух на база на восок од зеленчук.

  • 100 гр соја восок
  • етерично масло или ботаничар по ваш избор
  • калапи на силициум

Процесот е многу едноставен и нема да ви одземе повеќе од 30 минути. Клучот е да се стопи соја восок, процес што мора да се направи на тивок оган. Кога восокот е целосно стопен, ја додаваме потребната количина на избраната аромаНа Запомнете, ако користите есенцијално масло, мора да додадете 5%, а ако е ботаничко масло, количината ќе биде 10% во споредба со 100гр соја восок.

Промешајте со дрвена лажица и добро измешајте ги состојките. Следно, истурете ја смесата во силиконски калапи. Важно е тие да се направени од овој материјал, така што таблетите за освежување на воздухот лесно се отстрануваат од калапот. Ако сакате да го декорирате вашиот цврст освежувач на воздухот, ќе треба да додадете само неколку листови од каша, сушени лисја, стапчиња цимет или лушпи од цитрус. Оставете ја смесата да се излади и целосно да се зацврсти Пред одмрзнување и воила, веќе имате некои цврсти домашни освежувачи на воздух со кои ќе ја парфимирате вашата куќа.

Како да направите освежувач на цврст воздух со желе

Домашен освежувач на воздух од желе

Оваа друга опција е исто толку едноставна како и претходната и чекорите се многу слични. Разликата е во тоа што состојката што се користи за да се добие цврста материја е желатин. Процесот е следен, прво треба да зовриеме чаша вода, со плик неутрален желатин и четири лажици сол. Кога смесата ќе зоврие, тргнете ја од оган и додадете чаша ладна вода.

Во тоа време ќе го додадеме избраниот парфем, ќе ни требаат околу 10 или 15 капки есенцијално масло. И така што цврстиот освежувач на воздухот исто така има убава боја, ќе додадеме неколку капки боја за храна. Истурете ја смесата во стаклени садови, како што се тегли со јогурт, мали mидарски тегли или која било стаклена тегла што ја имате дома. Откако смесата ќе се излади, желатинот ќе биде цврст и ќе имате идеален домашен освежувач на воздух за да го поставите во бањи или во мали агли на вашиот дом.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.