Како да навивам кратка коса

Како да навивам кратка коса

Дали сакате да се обложите на промена на изгледот, но немате долга коса? Не е важно, бидејќи исто така со пократка коса можеме да добиеме некои од нај изненадувачките фризури. Еден од нив е оној што има бранови што ни овозможуваат да покажеме природен стил со волумен. Дали знаете како да навивам кратка коса?

Иако на почетокот може да изгледа малку комплицирано, тоа не е со соодветните чекори и совети. Од денес можете да уживате во поприродна кадрава коса, со бранови без топлина, со неа и уште повеќе. Осмелете се со еден од модерните фризури оваа сезона! Добро запишете ги советите за да не пропуштите никакви детали затоа што започнавме.

Како да навивам кратка коса

Иако постојат неколку техники што можеме да ги користиме кога одговараме како да навивам кратка коса, ќе започнеме со разговор за чекорите што треба да ги следиме за да постигнеме добар резултат кога станува збор за виткање на косата. Кои чекори треба да ги следиме?

 • Прво треба да ја измиете косата како и обично. Она што е важно тука е да користите навлажнувачки производи кои ви даваат малку тело во форма на волумен, особено кога зборуваме за прилично права коса.
 • Следниот чекор бара примена на термички заштитник. Точно е дека понекогаш на брановите не им треба топлина, но тоа ќе го видиме подоцна. Во моментот, ако користите најчести техники како што се дифузери или пегли, тогаш ви треба добра заштита од топлина. По неговата примена, чекате да се исуши неколку минути и потоа можете да започнете со процесот на мавтање.
 • Имајќи кратка коса, ќе мора да избереме мали жици за да ги направиме нашите бранови. Колку помалку коса земете во секоја од тие нишки, толку по затворен и обележан ќе биде вашиот бран или навивам. Значи, ако сакате поприроден финиш, обидете се да ги направите малку подебели. Земајќи неколку сантиметри, па дури и малку повеќе, ќе бидеме на вистинскиот пат.
 • Добро исчешлајте ја косата и поделете ја на неколку делови, ако е можно. Најчесто е да се отстрани горниот слој, врзувајќи го во опашката. На овој начин, ние се посветуваме на најмалите и најниските брави.
 • Кога станува збор за нејзино обликување, ако сакате поголем волумен во вашата коса, потоа обидете се да ја вклучите насоката на виткање во вашата коса: Едната нишка може да се свитка надесно и на негова страна, следната ќе оди лево. Willе ја забележите промената!
 • Кога веќе ја имате целата коса, можете да ги обликувате брановите со врвовите на прстите и да ги завршите со нанесување лак за коса. Ова ќе направи вашата фризура да трае подолго отколку што мислевте.

Како да навивам кратка коса се топлина

Како да навивам кратка коса без топлина

Сигурно сте се запрашале безброј пати како да се навива косата природно за да се избегне оштетување со топлината на железо, пеглање или фен. Па, мора да знаете дека постојат многу начини на кои можеме да ги примениме во пракса и дека ќе бидете пријатно изненадени:

Тоалетна хартија

Ова е еден од најлесните и најевтините начини на навивање на косата. Треба да исечете лента тоалетна хартија и да ја преклопите по должина, за да добиете долга и тенка лента. Сега само треба направете дистрибуции во косата, земете нишки и извртувајте ги, секоја од нив, во лента хартија. Потоа, ќе направиме јазол со остатоците од наведената лента и тие ќе бидат добро фиксирани во зоната на коренот. Направете го тоа со влажна коса.

Diadema

Иако можете да го направите со многу еластични чорапи или со кое било парче ткаенина што се дава сама по себе, ние останавме со лентата за на глава бидејќи е попрактична. Ние добро ја чешламе косата и ја ставаме лентата за глава на челото. Потоа, ќе земеме нишки кои не се премногу дебели и мора да ги извртуваме на него, навнатре и неколку пати бидејќи тоа ќе зависи од должината на вашата коса. Мора да биде целосно собрана околу лентата за на глава. Почекајте минимум два до три часа и потоа отстранете го.

Извртена пунџа

Да се ​​создадат природни бранови со волумен, ништо како обложување на оваа идеја. Станува збор за добро чешлање на косата и собирање во опашката што ќе го извртуваме сама по себе. Со ова извртено, ќе направиме еден вид лак и ќе го прицврстиме со шноли. Бидете сигурни дека е добро фиксиран. Ако можете да спиете со него, секогаш ќе биде подобро, ако не почекајте околу 3 часа пред да го ослободите и да го видите брановидниот ефект врз вашата коса.

Малку изопачено

Оваа идеја започнува од претходната, особено совршена за оние кои имаат уште пократка коса. Иако е точно дека во овој случај ќе постигнеме нешто поизразен резултат. За да го направите ова, треба да направиме неколку дистрибуции и да не ја земеме целата коса како што правевме порано со опашката. Во секоја од дистрибуциите ќе направиме лак извртен на себе. Конечно го држиме со шноли или пинцети, чекаме време од околу 3 часа и ќе уживаме во неколку убави кадрици.

Плетенки

Како што добро знаете, плетенки Тие се исто така уште еден извор за виткање на косата. Ако сте доволно долги за тоа, можете плетење на малку влажна коса и спиење во такви плетенки. Така, наутро кога ќе ги вратите, ќе видите како ви е косата со многу модерни бранови. Обидете се да направите плетенки со различна дебелина.

Како да навивам многу права коса

Понекогаш сте се запрашале како да навивам кратка права коса. Бидејќи, кога е прилично исправен, тој има тенденција да не остане толку бран. Затоа, на прво место најдоброто нешто е да се даде малку волумен на делот од корените. Не е секогаш погодно да ја миете косата истиот ден кога ги сакате брановите. Затоа, обидете се лесно да издлабите по прамени и ќе си помогнете со малку лак за коса.

Кога веќе имате поставено јачина на звук, тогаш можете да се обложувате на curlers. Да, таков вид на цевки што ги користеле нашите баби и кои сè уште се многу присутни во нашите животи. Вие само треба да извртувате нишки во нив и да почекате одредено време. Ако сакате сè побрзо, обложувајте се на пеглата. Со него ќе земете нишки што ќе ги навивам и ќе ги ослободите малку по малку. Getе добиете совршени бранови, иако ако сакате повеќе навивам, тогаш обложувајте се на пинцетите. Ако овие имаат намален цилиндар, тогаш ќе добиете најприродни кадрици. Запомнете дека како последен чекор, мора да нанесете повеќе лак за да ја поставите фризурата.

Како да ставите curlers на кратка коса

Сигурно веќе знаете дека curlers се еден вид цилиндри или цевки кои служат за зашрафување на косата во нив и добијте ги кадрици што ги бараме. Постојат многу големини, како и материјали што можеме да ги најдеме. Но, во овој случај, ве советуваме дека покрај материјалот, тие се мали, бидејќи вашата коса е пократка.

Поаѓајќи од тоа, најдобро е косата да се измие и да се исуши како и обично, но да се нанесе малку пена за да се поправат следните кадрици и да се додаде волумен до косата. Сега е време за стил и дел. Треба само да ја навртувате косата во секоја виткалка и да ги држите на висината што ја сакате навивам. Бидејќи може да мавтате само од средно до крај или до корените. Ако изберете пофини брави, толку повеќе ќе биде обележана вашата навивка. Бидејќи ќе го направиме целиот процес со влажна коса, мора да почекаме целосно да се исуши. Дојде време да се отстранат curlers, но без влечење, во спротивно, можеме да го поништиме бранот пред време. Започнете да ги отстранувате од дното кон врвот. Обликувајте ја косата со прстите и малку лак за да завршите.

Како да направите бранови на кратка коса со железо

Сигурно многу пати сте се запрашале како да се прават бранови на кратка коса без пегла и ние веќе ви кажавме. Но, сега доаѓа спротивното. Го оставивме за на крај затоа што знаеме дека тоа е еден од најосновните чекори, но дека понекогаш не гуши малку. Значи, ако сакате да уживате во најдобрите бранови, запишете сè што следи и ќе го добиете.

 • Ние добро ја чешламе косата, нанесуваме термички заштитник и чекаме целосно да се исуши.
 • Ние спроведуваме дистрибуции на косата, иако е најдобро да се започне одоздола и назад и потоа да се искачи малку по малку.
 • Сега земаш влакно со железо, направете пресврт на зглобот држејќи ја штицата вертикална и оставајќи го неговиот кабел свртен нагоре.
 • Без запирање, сега се лизнуваш надолу и ослободуваш. Откако ќе го ослободите, ќе видите како брановите почнуваат да се појавуваат. Секогаш можете да им дадете поголема форма со прстите.

Ако влакното е многу фино, бранот ќе биде поизразен. Но, ако сакате поприроден финиш, тогаш ќе мора да земете повеќе коса во секоја од насоките. Сега знаете како да навивам кратка коса! Каде ќе започнете?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.