Како да му помогнете на тинејџер со нарушување во исхраната

НАРЕМЕТ

Реалност е дека менталните проблеми го зголемија доаѓањето на пандемијата. Во рамките на општата популација, адолесцентите се една од групите во кои овие нарушувања се најочигледни. Иако менталните проблеми можат да бидат различни, оние поврзани со јадење имаат тенденција да влијаат на значителен број млади луѓе.

Во следната статија ќе ви покажеме како да им се помогне на оние млади луѓе кои имаат некакво нарушување во однесувањето во исхраната.

Предупредувачки знаци за ментални нарушувања

 • Младиот човек кој страда од нарушување почнува да ги избегнува заедничките простори во куќата и претпочита да се изолира во својата соба. Отуѓувањето се јавува во однос на семејното и социјалното ниво.
 • Не ја дели емоционалната состојба со семејството и станува многу поинтровертен. Комуникацијата со семејството речиси и да не постои и неговиот карактер целосно се променил. Младиот човек станува апатичен, песимист и поагресивен.
 • Односот со телото има поголемо значење во животот на адолесцентот. Можете да изберете компулсивно да се погледнете во огледало или целосно да се отфрлите себеси и да се одречете од вашиот физички изглед. Целосно може да се промени и начинот на облекување.

TCA

Како треба да постапат родителите ако нивното дете страда од нарушување во исхраната

Семејството има суштинска улога во помагањето на еден млад човек кој страда од вакво нарушување во исхраната. Потоа ви даваме неколку насоки за помош на млад човек кој страда од нарушувања во исхраната:

 • Важно е да не бидете постојано над младенчето, особено за време на оброците. Ваквото однесување на родителите ќе ја влоши ситуацијата.
 • Треба да избегнувате да коментирате за храната, во спротивно младиот човек може да се чувствува лошо и виновен за целата ситуација.
 • Родителите треба постојано да избегнуваат да даваат коментари за физичкиот изглед.. Сликата за себе игра фундаментална улога во оваа класа на нарушувања поврзани со исхраната.
 • Нарушувањето на однесувањето во исхраната не е глупост бидејќи се смета за сериозна и сложена болест. Затоа родителите мора да бидат трпеливи со подобрувањето на своето дете.
 • Важно е повторно да се воспостави добра комуникација со младиот човек. Добро е да го натерате да види дека има на кого да се потпре доколку смета дека е соодветно.
 • И покрај изолацијата и апатичната природа, од суштинско значење е да не се занемарува семејната врска во ниту еден момент. Се препорачуваат семејни активности. и трошење време заедно за да се создаде позитивна семејна средина.
 • Родителите треба да бидат многу поддршка во секое време. но тие не се директно одговорни за закрепнувањето на вашето дете.

Накратко, на родителите не им е лесно гледајќи како вашето дете страда од нарушување во исхраната. Тоа е сложена ментална болест која бара трпение од родителите и истрајност од страна на децата. Помошта од родителите е фундаментална за да може младиот човек со ТАК да го надмине таков ментален проблем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.