Како да имате добро здравје на стапалата

Нега на стапалата

На стапалата се област која страда многу и тоа е многу важно во реалноста, иако понекогаш забораваме на тоа. Доброто здравје на стапалата ќе ни помогне да избегнеме проблеми при одење затоа што ова може да предизвика други здравствени проблеми како што се болки во грбот или зглобовите. Значи, време е да им дадете важна заслуженост и да започнете да се грижите за вашите нозе.

Има многу работи што можеме да ги направиме за да имаме добро здравје на стапалата, оние големи заборавени на нашата анатомија. Затоа ќе ви дадеме неколку совети. Не станува збор само за тоа да имате убави нозе за носење со сандали, туку и дека овие се здрави за да не одведат каде сакаме.

Бидете внимателни со обувки

Многу од проблемите во стапалата доаѓаат токму од лошиот избор на обувки. Првото нешто е големината, која секогаш мора да биде соодветна. Тие не можат да бидат тесни или лабави во одредени делови. Затоа е толку важно да ги испробате и да видите дали триат при одење или се премногу мали. На вториот дел од чевелот потекнува од неговите материјали, бидејќи оние што оставаат потење се подобри, затоа што во спротивно може да имаме проблеми со габите на стапалата поради влажност. Од друга страна, понекогаш жените избираат многу високи чевли. Добро е што обувките имаат одредена висина, но не повеќе од неколку сантиметри или почнуваат да бидат нездрави за глуждовите и зглобовите. Со овие упатства мора да ги избереме вистинските обувки за секоја пригода и за секоја употреба. Не е исто да се купуваат чевли за пешачење отколку за трчање, на пример.

Дневна нега

Дневна нега на стапалата

Нозете мора да се грижат секојдневно. Ние мора да ги миеме со сапун затоа што имаат тенденција да се потеат, исушете ги добро, особено помеѓу прстите, каде што може да се појават габи или дерматитис, и добро хидрирајте ги. Тоа е дел кој има тенденција да се исуши и затоа мора да користите специјална хидратантна крема. Хидратантните креми за стапала имаат тенденција да бидат повеќе невештини бидејќи тоа е област која многу се суши и бара дополнителна хидратација. Ако ги хидрирате секојдневно, ќе избегнете сувост и пукнатини во чувствителна област како што се петиците. Сето ова ќе направи вашите нозе да се чувствуваат меки и да избегнат цврстина.

Проверете и грижете се за ноктите

на ноктите на нозете мора да се исечат многу внимателно. Токму во овој детал многу луѓе прават грешки. Тие треба да се исечат директно за да се избегнат страшните вродени нокти на нозете кои предизвикуваат болка или инфекција. Ако имате какви било симптоми на проблеми како што се оток, непријатност или црвенило, треба да одите кај специјалист. Спречувањето на можни рани од заразување е многу важно бидејќи тоа е област каде што инфекциите се зголемуваат за кратко време и исто така се многу досадни.

Вие исто така треба земете ги предвид дамките или проблемите со ноктите што може да зборува за габи. Габите не само што се појавуваат на нозете, туку исто така можат да се појават рекурентно на ноктите. Дамките во различни нијанси или во бело може да бидат габи и за ова ќе ви треба посебен третман затоа треба да одите на лекар.

Масирајте ги и истегнете ги стапалата

Нега на стапалата

Понекогаш забележуваме како имаме грчеви или проблеми со стапалата. Ние не само што мора да се грижиме за вашиот изглед и здравјето на вашата кожа. Исто така, мускулите во стапалата може да страдаат од лоша употреба на чевли или од не истегнување. Денес можете да најдете опрема за вежбање која ќе ви помогне во ова и топки за масажа на нозете. Она што го прават овие уреди е да ви помогне да се истегнете и да спречите нозете да страдаат од грчеви и проблеми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.