Како да го научите вашето бебе да пие од чаша

Тоа што бебето успева да се напие од чаша е вистинско достигнување кое секогаш заслужува да се рецензира.

Тоа што бебето успева да се напие од чаша е вистинско достигнување кое секогаш заслужува да се рецензира. Освен важен развој од гледна точка на созревање, чинот на пиење од чаша подразбира емотивен напредок за малечкото. Експертите препорачуваат да се отстрани шишето пред две години за да се избегнат идни орални проблеми.

Во следната статија ви даваме неколку насоки што може да ви помогне да го научите вашето бебе да пие од шолја.

Јадете како семејство

Кога учите како да пиете од чаша, препорачливо е да се јаде како семејство. Бебињата често учат имитирајќи ги своите родители. затоа е добро да се пие пред малечката. Освен што ви помага да пиете самостојно и независно, јадењето како семејство вклучува учење на добри навики уште од детството.

Користете чаша за учење

Не е можно да се преправаме дека бебето учи да пие од чаша веднаш од лилјакот. Прво треба да му понудите чаша учење. Овој тип на стакло е дизајниран за бебиња бидејќи има капак што не капе и рачки што го олеснуваат држењето без проблем.

Многу родители прават голема грешка што дозволуваат чашата на учење да биде финална. Точно е дека е многу поудобно стакло за родителите бидејќи многу помалку дамки. Садот за учење мора да ја има главната функција да биде преоден сад кон она што ќе биде конечниот сад.

Играјте рачни игри

Во моментот на пиење без проблем во нормална чаша, бебето мора да има некоја умешност во рацете. За ова постојат одредени игри со рачни вештини кои помагаат да се стимулира движењето на рацете. Сè оди така што малиот завршува правилно да ја држи чашата.

bbconvaso

последниот чекор

Откако детето ќе се справи без никаков проблем со чашата за учење, вистинско време е да му ја понудите последната чаша. Најдобро е да му дадете пластична чаша за да почне да се запознава без проблеми и нема ризик да се скрши. Запомнете дека малиот учи и затоа е апсолутно нормално да истури малку вода на почетокот. Родителите мора да се вооружат со трпение бидејќи тоа не е нешто што може да се постигне преку ноќ. Со вежбање и со текот на времето, малиот ќе може да пие од чашата без ничија помош.

На крајот на краиштата, процесот на пиење од чаша е различен за секое дете. Има некои кои го добиваат за кратко време, а други на кои им е тешко. Затоа треба да бидете многу трпеливи и смирени. Нема потреба да се брза во секое време бидејќи тоа е нешто што мора да се направи без притисок. Важно е детето да може самостојно да пие и да го фали кога ќе успее. Пиењето од чаша е уште една фаза во развојот на децата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)