Како да го направите вашиот појадок похранлив

повеќе хранливи појадок

Доколку сакате појадокот да ви биде похранлив, тогаш не можете да пропуштите се што следи. Затоа што после мирна ноќ, треба да станеме и да му дадеме на телото сè што навистина му треба, дури и ако тоа не секогаш го бара. Затоа што ако следиме добри насоки, ќе можеме да имаме енергија во поголемиот дел од денот.

Вистина е дека колку е покомплетна, толку подобро. Но, мора да се каже и дека не постои единствен модел на појадок, туку дека секогаш постои мора да го прилагодите на вашите преференции во форма на вкусови, за на овој начин двојно повеќе да уживате во моментот. Време е да се запишат сите идеи кои следат, а кои не се малку.

Не пропуштајте јаглехидрати за да го направите појадокот похранлив!

Погрешно е да ги елиминираме јаглехидратите во нашата исхрана. Секогаш велиме дека ова треба да биде колку што е можно избалансирано и поради оваа причина, потребни се низа опции како овие. За појадок можете да изберете некои житарки или овес, кој е секогаш присутен во нашите животи и кој ќе ни даде енергија но со помалку калории. Секако, од друга страна, можете да се одлучите и за интегрален леб. Неколку тости од истите ве повикуваат да ги комбинирате со бројни намирници и си нудите одличен извор на влакна.

Здрав појадок

Храна богата со калциум

Да, млечните производи се исто така дел од правењето на нашите појадоци похранливи. Затоа што има многу луѓе кои не можат да го започнат денот без своето кафе со млеко или без нивниот природен јогурт во комбинација со овошје. Како и да е, мораме и да го земеме предвид. бидејќи и во двата случаи Тие ќе ни обезбедат калциум и протеини што е секогаш нешто што ни треба за нашето тело. Како што знаете, млекото е една од оние намирници кои заситуваат и кои обезбедуваат витамини А, Б2 и Д, што се преведува во грижа, не само за коските, туку и за кожата или видот. Мора да се земе предвид!

Плодовите

Веќе имаме млечни производи и јаглехидрати, па сега не може да изостане свежото овошје. Се сеќавам дека Секогаш е подобро да се земе овошјето отколку неговиот сок. Повеќе од се затоа што на тој начин ги впиваме сите негови доблести, кои не се малку. Од една страна има вода, но од друга и влакна и без да се заборават витамините или минералите. Значи, за појадокот да биде похранлив, потребни ни се да или да. Ако во даден момент претпочитате сок наместо свежо овошје, јасно е дека нема да бидеме тие што ќе ви го кажеме спротивното. Но, треба да знаете дека нема да ги земате сите хранливи материи од овошјето. Можеме да кажеме дека не се користи на ист начин ниту ни дава исти вредности.

цели зрна

Сушено овошје

Грст јаткасти плодови кои треба да ги додадете во вашиот јогурт, заедно со овошјето, е секогаш добра алтернатива за целосен појадок. Доколку не знаете, јаткастите плодови имаат и нутритивни вредности кои не треба да ги занемариме. Меѓу нив истакнуваме дека имаат бројни минерали како калциум, железо или магнезиум. Како додаток на фолна киселина и омега-3 масни киселини. Само поради таа причина, знаеме дека тие мора да бидат дел од урамнотежена исхрана. Вистина е дека знаат да бидат многу калорични, но земени на балансиран начин и во неговата природна верзија, нема да имаме проблем.

Лажичка маслиново масло

Особено ако обично јадете тост за појадок, тогаш ќе знаете колку е важно една лажичка маслиново масло врз нив. Ова масло го намалува лошиот холестерол, но го зголемува добриот холестерол, што е одлична вест. Освен тоа, го подобрува варењето, го регулира интестиналниот транзит. Сега останува само да ја пуштите вашата фантазија да полета за да ги комбинирате овие намирници секој ден и на различни начини.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.