Диета во менопауза

Диета во менопауза

Дојде ново време за вашиот живот, со многу промени, сензации и измешани чувства. Поради оваа причина, секогаш треба да одиме кај нашиот доверлив лекар за да ни даде некои упатства што треба да ги следиме. Тоа, рече, мора да се грижиме за себе како што правевме во текот на нашите животи, иако е вистина дека можеме да бидеме малку поконкретни. Дали знаете како да внесувате храна во менопауза?

Бидејќи секогаш кога се соочуваме со една од фазите што го сочинуваат тој живот, имаме низа сомнежи, па дури и неизвесност. Денеска ќе го споменеме делот за храна, кои се намирниците кои ви се најпотребни и со кои ќе се чувствувате подобро. Со оглед на тоа евидентни се промените во метаболизмот и мора да ги земеме предвид.

Храна во менопауза: есенцијална храна

Пред да започнеме, секогаш мора да разјасниме дека последниот збор го има специјалистот. Затоа што понекогаш треба да додадеме различни болести, кои немаат врска со менопаузата, но можат да влијаат на нашата исхрана. Сепак, основните намирници за ова време се:

 • Сина риба кој ни обезбедува есенцијални масни киселини, спречувајќи кардиоваскуларни болести.
 • природно сушено овошје бидејќи имаат витамини како Е и се моќни антиоксиданти.
 • Маслиновото масло Не можете да пропуштите. Ја контролира хипертензијата покрај тоа што го намалува лошиот холестерол и е витален извор за заштита на имунолошкиот систем.
 • Калциумот. Во овој случај точно е дека калциумот игра фундаментална улога бидејќи ќе има промени во коскената маса. Влошувањето на коските доаѓа во нашиот живот. Затоа мора да се грижиме за овој процес преку храна во менопауза. Значи, знаете дека млекарницата ќе ве придружува во ова време. Запомнете дека секогаш е подобро да не се премногу мрсни.
 • на Бело месо Тие се секогаш присутни кога е во прашање грижата за нас и во овој случај немаше да останат зад нас.

витамини за менопауза

Што не може да се јаде во менопауза?

Точно е тоа не треба да ги јадете сите оние намирници или оброци кои се премногу масни. Како и колбаси, цели млечни производи или колачи. Но, се разбира, понекогаш желбите ги заземаат нашите животи, а не само во менопаузата. Значи, нема да ги елиминираме целосно, но ќе ги ограничиме секогаш кога е можно. Бидејќи она што навистина нема да ни треба се оние масти кои не ни обезбедуваат никаков вид на хранлива вредност, туку напротив. Слично на тоа, не се препорачува прекумерно консумирање кафе или алкохолни пијалоци.

Кои се најдобрите витамини за менопауза?

Преку храната внесуваме голем дел од витамините кои се неопходни за нашето тело. Но, точно е дека ако ви треба повеќе, лекарот може да ви препише некои додатоци. Во меѓувреме, ќе ви го кажеме тоа витамини играат клучна улога, но повторно нагласуваме дека тоа ќе го прават во секое време од нашиот раст.

вежбање во менопауза

Во овој случај, ништо како да дозволиме да бидеме понесени од витамин Б, Д или К. Без да го заборавиме калциумот како што споменавме претходно како и Омега 3, цинкот или железото и магнезиумот. Значи, од она што го гледате, има многу нутритивни придонеси што му се потребни на нашето тело за да остане во форма. Сите ќе ги добиеме со урамнотежена исхрана, додавајќи овошје и зеленчук, како и мешунки или риба и бело месо. Несомнено, секојдневното мени може да биде многу разновидно и обоено, па затоа не треба да се грижите.

Исто така запомнете го тоа секогаш погодно е да се практикува вежбање. Ова ќе биде ограничено на потребите на секој човек, но без сомнение, пешачењето околу 30 минути и правењето на некој вид вежби за сила може да биде повеќе од совршена комбинација за вас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.