Инсталирајте стаклена градина дома и максимално искористете ја зимата

Стаклена градина дома

Дали сакате имаат мала градина? Дали сте во можност сами да одгледувате храна од семиња? Уште уживате во градинарството и во зима?  Решение е стаклена градина дома за да ги заштитите вашите најнежни растенија и цвеќиња од интензивниот студ, дожд или снег во зима.

Сега доаѓа таа зима Инсталирајте стаклена градина дома! Тоа ќе ви овозможи да продолжите да уживате во градинарството и градинарството во ова време од годината, како и да ви обезбеди простор за одмор. Обложете се за поатрактивни и издржливи верзии како што се стаклени оранжерии или создадете сопствена стаклена градина со поевтини материјали.

Предности да се има стаклена градина дома

Постојат многу предности за инсталирање на стаклена градина дома, но колку е постудено местото каде што живееме. Дозволете ни дапродолжете да работите во нашата градина или со нашите растенија во зима, заштитувајќи ги од студ. Тоа е веројатно најголемата предност, но не и единствената.

Стакленички користи

 • Тоа е многу привлечен декоративен и украсен елементНа Елемент што може да ја направи нашата градина попривлечна.
 • Тоа е идеално место во кое заштита на најделикатните растенија во текот на зимата да продолжат да уживаат во нив пролет.
 • Многу е корисно кога го одгледуваме зеленчукот во најстуденото време од годината. Тоа ни овозможува да ја зголемиме продуктивноста и гарантира успех на сечи и садници.
 • Ни обезбедува простор за растат видови од топла клима и тропски
 • Исто така, може да стане а совршено место за да бидете надвор од куќата на добра температура во постудени периоди од годината. Само ќе треба да поставите мала странична маса и фотелја на неа.

Видови на оранжерии

Функцијата на стаклена градина е создавање контролирана средина (микроклима) да се одржуваат оптимални услови на топлина, влажност и светлина, така што растенијата и цвеќињата растат здрави и заштитени од лошите временски услови. Сепак, не сите оранжерии на пазарот ја исполнуваат оваа функција на ист начин, па затоа е важно да си поставите неколку прашања пред да започнете со купување.

За што ќе ја користите стаклена градина? Ова е првото прашање што треба да си го поставите ако сте одлучиле да поставите стаклена градина во градината. Не сите оранжерии обезбедуваат пријатна атмосфера за да се користат како област за релаксација. Не се сите направени со исти материјали, што влијае и на неговиот квалитет и, се разбира, на буџетот неопходен за да се набави.

Постојат безброј видови на стаклена градина, во зависност од материјалот, големината, дизајнот ... Денес нашата цел е да ви прикажеме мали потези со четки на некои од нив, најпопуларните, така што барем ви е јасно од каде да започнете да барате.

Од стакло

Стаклени оранжерии дома

Стаклените оранжерии уживаат во многу внимателна естетска и обезбеди најдобра изолацијаНа Тие се и најскапите. Стаклото ја обезбедува потребната осветленост за раст на растенијата и целосно чист поглед однатре кон надвор и обратно.

Тие се најдобриот избор за најсложените градинари, но исто така најсоодветен за создавање простории за одмор на отвореноНа Кога станува збор за создавање покриено продолжение на куќата во градината, тие се најбарани. Многу издржливи тие се многу поодржлива опција од оние изработени од пластични материјали.

Од пластика

Пластични оранжерии

Постои голема разновидност на дизајни меѓу оранжерии со пластични капаци. Материјали за плочи како што се поликарбонат или полиметакрилат, тие на оранжериите им даваат цврстина што не може да се постигне со филмски или филмски материјали како што се полиетилен (ПЕ) или поливинил хлорид (ПВЦ).

Тие не се толку атрактивни како стаклените иако, оние што се направени со чинии не се толку далеку од овие и се поевтини. Покрај тоа, тие се материјали со кои е полесно да се работи, затоа и самите бидете малку мајстор можете сами да изградите стаклена градина користејќи дрвени и поликарбонатни плочи. На интернет, исто така, ќе најдете с everything, од планови до упатства за да знаете како да го направите тоа.

Мали по големина

Мали оранжерии

И во еден материјал и во други, можно е да се најде, покрај тоа, мали оранжерии како оние илустрирани на слики. Ако сакате само простор за заштита на вашите растенија во текот на зимата, за да можете да создадете мала подлога или да одгледувате неколку зеленчуци, ова е идеално решение. Лично, ги сакам опциите прикачени на фасадата, а вие?

Пребарај еден добра локација за стаклена градина, Без големи сенки на дрвја или згради, така што прима најмалку 6 часа сонце дневно, добро измерете го просторот и инсталирајте стаклена градина дома- ќе добиете многу од тоа.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.