Дали има мажи кои се малтретирани од нивните партнерки?

злоупотреба на мажи

Огромното мнозинство на луѓе ја поврзуваат злоупотребата со жени, без да се земе предвид дека тоа е нешто што го трпат и многу мажи во оваа земја. Случаите на малтретирани мажи тешко се видливи и мерките или казните се многу понестроги отколку во случајот со злоупотреба на жени.

Во следната статија ќе зборуваме за тоа подетално. на малтретирање на мажи.

злоупотреба кај мажите

Иако злоупотребата се смета за исклучиво за жените, Мора да се каже дека има многу случаи на мажи кои добиваат физичко и емоционално малтретирање од своите партнерки. Постојат голем број фактори кои го прават сосема очигледен недостатокот на видливост при машка злоупотреба:

 • Има недостиг на кредибилитет од страна на властите во врска со злоупотребата на мажите.
 • Друг фактор е фактот што многу мажи се срамат кога станува збор за признавање дека партнерот ги малтретира.
 • Општеството не може да се поврзе злоупотреба со фактот дека тоа може да го претрпи маж.
 • На правно ниво, малтретирањето на мажот е тотално неизбалансирано во врска со малтретирањето на жените.
 • Недостигаат очигледни и јасни ресурси во врска со малтретирањето на мажите.

малтретирање

Кои се последиците од малтретирањето на мажите?

Иако во огромното мнозинство на случаи, лошото постапување со мажите обично не резултира со смртни случаи, треба да се забележи дека штетата на ментално ниво е доста важна. Има многу мажи кои трпат значителна штета во однос на самодовербата и самодовербата. Тие стануваат многу попесимисти во животот, нешто што директно влијае на нивното секојдневие. Во најтешките случаи, малтретираниот маж ќе претрпи одредено влошување во различни области од неговиот живот, од лични до работни. Злоупотребата може да биде толку тешка и толку континуирана што не е невообичаено тие да завршат да се одлучат за самоубиство кога станува збор за ставање крај на сè.

Податоците се јасни и просветителни, а тоа е стапката на самоубиства тоа е многу повисоко кај тепаните мажи отколку кај тепаните жени. Со оглед на ова, останува само директно да се реши проблемот и да му се даде важноста што навистина ја има. Едно не го одзема другото и иако малтретирањето на жените се казнува, ова не е крајот на малтретирањето што го трпат многу мажи од рацете на нивните партнерки.

Накратко, иако дел од општеството е целосно несвесно за тоа, мора да се истакне дека за жал, Многу мажи се малтретирани од нивните партнерки. Мораме да го осудиме секој вид на злоупотреба, без разлика дали станува збор за мажи или жени. Потребна е поголема видливост и властите постојано да бидат свесни дека некои мажи трпат физичко или емоционално малтретирање од нивните партнерки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)