Дали имате црни лакти?

Дали некогаш сте ја виделе кожата на лактите толку темна што изгледа како да се валкани? Ова е нешто што се случува доста често и главно се должи на фактот што не обрнуваме многу внимание на овој дел. Исто така, кожата во оваа област е многу подебела од остатокот од телото и има потреба од поголема нега. Ако имате црни лакти, ви кажуваме како да се ослободите од нив!

Ако го имате овој проблем, ние Ние ќе ви ги дадеме најдобрите решенија за избелување на оваа област. Но, покрај ова, ќе ви кажеме и зошто има тенденција да потемнува повеќе, како што се случува со колената, и да спречиме да се повтори. Така што на овој начин ќе добиете кожата да биде помазна и порамномерна како што сакаме. Не пропуштајте што е следно!

Вистина е дека гледањето потемни лакти е нешто многу вообичаено. Не ни се допаѓа тоа да се случи, но се случува и не треба да се грижиме премногу. Тоа е затоа што на тоа место има голема акумулација на мртви клетки.. Некогаш дамката не е редовна, а понекогаш гледаме и како да има груба завршница, со лушпи. Па, да ви кажам и дека тоа е нешто сосема нормално или вообичаено, но треба да најдете лек за сето ова да се промени на подобро. Зошто потемнуваат лактите и колената? Запомнете дека секој ден многу ги виткаме рацете, како и колената и можеме да кажеме дека многу се трудиме, го допираме и сл. Она што ја прави кожата да има поголем притисок од другите делови на телото и не прави да знаеме со таа појава на темни дамки.

Како да ги избелите лактите

Како да престанете да имате црни лакти?

Направете пилинг

Тоа е еден од првите чекори што треба да ги преземете. За да ги избелите лактите, мора постепено да ја отстранувате темната, обоена или густа кожа. За да го направите ова, мора да прибегнете кон полирање и пилинг. Многу внимателно за да не се иритира или повреди кожата, се провлекува пемза со кружни движења по целиот лактот. Вториот чекор е да се направи а Крем за пилинг за избелување на лактите која се состои од земање на лажичка масло и додавање на лажичка шеќер, се формира паста која со кружни движења се нанесува на лактите. Тоа треба да се прави секојдневно и треба да се прави многу нежно.

нанесете лимон

Земете лимон исечен на половина и поминете низ лактите неколку минути. Лимонот е природен белило а за возврат придонесува за рафинирање на задебелената кожа, не се користи само за отстранување на дамките од лактите туку и од кој било дел од телото. Доколку не сакате да го користите исечениот лимон, можете да употребите памук натопен во сокот и да го нанесете на лактите оставајќи го да делува половина час. Оваа постапка мора да се повторува секој ден додека не се постигне избелување на лактите.

домашни лекови за лактите

Не можеме да заборавиме на навлажнување на кожата. Затоа што ако веќе е исклучително важно низ целото тело, во посложени области како што се лактите ќе биде уште повеќе. Секој ден мора да правиме рутина со нанесување на високо хидратантна крема. Запомнете дека можете да го правите тоа наутро и навечер, и на лактите и на колената за да ја спречите и подобрите кожата на овие области.

нежна масажа

Во исто време кога ќе го нанесете хидратантниот крем, направете нежна масажа неколку минути. Ова е уште еден од најдобрите чекори за црни лакти. Затоа што ќе ја подобри циркулацијата, со што кожата ќе изгледа подобро. Вистина е дека можеби нема да го забележите првиот ден, но малку по малку ги гледате големите промени.

Веќе знаете дека ова за чудата не е наша работа. Но, ако брзате да видите како црните лакти изгледаат помалку темни, тогаш можете да нанесете комбинација од млеко и алое вера во еднакви делови. Ќе го оставите да делува цела ноќ, а следниот ден ќе можете да се измиете и ќе видите како кожата изгледа почиста. Ако не, ние само ве советуваме Не оставајте го за последен момент и отсега негувајте ја кожата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ана dijo

  здраво ... многу интересно ова но не ми е јасно. Прво минувам покрај пемза, проследен со лимон или една од двете комбинации за пилинг.
  Благодарам

 2.   Долорес dijo

  Здраво Ана како си? Чекорите се како што следува: прво ја ексфолирате кожата со пемза или некоја ракавица за пилинг. Потоа ја правите масната маска со шеќер (што исто така ќе помогне во ексфолијација на кожата) и потоа за да ја избелите областа, ставате лимон.

  Поздрав и продолжете со читање Womenени со стил!