Како да избегнете непредвидени трошоци во домашната економија

жена заштедува пари

Најдобар начин да се грижите за домашната економија е правилно управување со семејниот буџет, но тоа не е секогаш гаранција за успех. Бидејќи, дури и ако семејните ресурси се управуваат стоички, непредвидените настани се нешто што не може да се предвиди. Затоа, единствениот начин да се справите со нив е или со повлекување на заштедите, доколку ги имате, или со преземање осигурување за домови.

Осигуран е вашиот дом најдобар начин да се обезбеди мир на умот против непредвидени трошоциНа Можете да купите осигурување преку онлајн осигурителна компанија, како што се Верти, со јавување или консултирање на интернет за различните осигурувачи и видови на осигурување. Во секој случај, предностите се безброј.

Предности на ангажирање на осигурување на домови

Општо земено, осигурувањето на домот опфаќа серија од основно покривање, од кои може да се склучат подобрени услови со различни цени. Подолу е листа на најчестите покривања.

семејна економија

Континентот

Континентот е структурата на куќата како таков, односно таванот, wallsидовите и преградите, подот, електричната мрежа, цевките и с everything што е дел од она што е својство. Во зависност од големината и видот на домот, се пресметува износ што треба да се плати за да се осигура.

Содржината

Како што сугерира името, станува збор за сите предмети што материјали што се во куќата: мебел, апарати, технологија, накит, облека и лични предмети.

Граѓанска одговорност

Оваа основна гаранција за сите осигурувања на домови ги покрива можните штети на трети страни, на пример, протекување, протекување, кршење на стакло, итн.

Заштита од поправки, кражби, пожар, ...

осигурување од дома

Имајќи ги предвид овие основни опфаќања, придобивките од добро осигурување на домот се значајни. Во случај на поправки, на пример, дали да се поправи скршена цевка, електрична инсталација или проблеми со протекување вода, сметките обично се високи, па да се има осигурување тој трошок би бил покриен.

Друг важен фактор што треба да се разгледа се кражбитеНа Без разлика дали сте дома или отсутни на одмор, кражбата може да се случи во секое време. Тие подразбираат не само кражба на предмети, туку и штета и економски загуби кои понекогаш се од голема вредност. Осигурувањето на домови може да го покрие целиот износ на кражби ако ова е наведено во полисата.

Пожарите Тие се исто така добра причина за осигурување на имот, бидејќи, иако може да изгледа донекаде анегдотски, во Шпанија илјадници од нив се произведуваат годишно поради електрични проблеми. Загубите од пожар може да бидат многу високи.

La брзина на дејствување Тоа е уште една од најценетите предности кога станува збор за земање осигурување на домови. Техничарите одат во оштетениот дом што е можно поскоро, и покривањето станува ефективно во доста разумни времиња.

Што се однесува до медицинска и правна помошПоголемиот дел од полисите за осигурување од овој тип вклучуваат трансфер на брза помош во случај на несреќа или болест и други итни медицински услуги. Покрај тоа, во случај на правен конфликт, се нудат правни совети и заштита што можат да ги покријат трошоците за можно судење, како што се побарувања за штета од кривична одбрана, тужби, итн.

Дополнително, иако многу луѓе не се свесни за тоа, ангажирањето осигурување на дом ги штити сите членови на семејството, вклучувајќи ги и миленичињатаНа Повеќето од овие производи вклучуваат покривање на граѓанска одговорност во случај придружното животно да предизвика материјална или лична штета на трети страни, меѓу другите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.