Идеи за украсување на вашиот дом со големо пијано

Грандиозно пијано

Свириш пијано? Дали некој дома учи да свири на овој инструмент? Ако е така, веројатно имате wallидно пијано Дома. Тие се најпопуларни и има две убедливи причини за ова: заземаат помалку простор и се поевтини од големо пијано.

Големите пијана се многу елегантни но тие бараат да имаат важен простор за да ги сместат дома. Ако тоа не е проблем за вас, денес ви даваме неколку идеи како да го украсите вашиот дом со пијано и да го искористите максимумот, декоративно кажано.

Бојата

Црните големи пијана тие се најпопуларните. Тие се оние што нормално можеме да ги најдеме во домовите и оние што служат како инструменти на концерти и рецитали. Тие се многу елегантни, неспорно е. Сепак, тие не се единствената алтернатива; Можете исто така да се обложите на кафеави и бели пијано за украсување на вашиот дом.

Боја на пијано

Како и секогаш кога зборуваме за боја, изборот на вистинскиот ќе игра во наша корист кога станува збор за постигнување специфичен стил во дневната соба. Црните пиана се вклопуваат во секоја средина, сепак, ако сакате да и дадете на собата современ, но релаксиран и природен стил, кафеаво пијано може да стане вашиот најдобар сојузник. А целта? Белата се прелева со личност и совршено се вклопува во многу модерни и уметнички средини.

Најдоброто место

Дневната соба Обично тоа е вообичаеното место за поставување на големото пијано, бидејќи тоа е најголемата просторија во куќата. Една од најчестите непријатности за украсување на домот со пијано обично е токму недостатокот на простор, па затоа е тешко ако не најдеме место во дневната соба да го направиме во друга просторија. Но, дали е тоа единствената алтернатива? Се разбира не.

Пијано во дневната соба

До прозорецот во дневната соба

Ако вашата идеја е да го поставите големото пијано во дневната соба, најдете место за тоа во близина на прозорецотНа Така, можете да ја искористите природната светлина кога сакате да свирите пијано. Ставете топол килим под пијано, модерна светилка над него и неколку слики на wallидот за да создадете атрактивен и уметнички ансамбл.

До прозорецот

Исто така, ќе ви треба столче за свирење пијано и удобен стол или пуф во случај некој да сака да седне и да ве слуша. Ако во овој простор или во близина на него, исто така, имате можност да вклучите работна полица, можете да ги поставите сите ваши книги и резултати на неа.

До скалите

Во големи куќи со централни скали и голем простор околу овие, можете да го искористите ова за да го поставите клавирот. Одлична алтернатива е да пополните простор што нормално припаѓа на салата или дневната соба и кој не е секогаш лесно да се декорира.

Пијано покрај скалите

Убави скали и чисти wallsидови се се што ви треба за да изгледате добро на вашето пијано. Тоа е една од идеите да го украсите вашиот дом со големо пијано. софистициран и ексклузивен, секако. Тоа ќе биде првото нешто што вашите гости ќе го видат кога ќе ги пречекате дома.

Во приватен простор

Дали имате мала сведување или гола соба Дома? Ова може да стане совршен простор за сместување на пијано и вежбање. Не ви треба за да биде многу голема; Willе ви треба само простор за пијано, неколку седишта и простор за чување на вашите книги и музика.

Приватен простор

Ако имате простор да го претворите во пијано соба идеален е да го изолирате звукот. Така, можете да вежбате колку што сакате без да ги „вознемирувате“ другите членови на семејството или без да ве вознемируваат. Е можете да се концентрирате на пијано. Иако ќе ви требаат повеќе од неколку звучно изолирани звуци за да се концентрирате. И тешко е да се концентрираме на простор ако е студено и непожелно.

Поставете тепих во просторот, неколку фотелји, мала секретарка -Ако сами пишувате музика- и се грижите за осветлувањето, особено ако немате одличен влез на природна светлина. Комбинирајте општо светло со други поинтимни кои ви овозможуваат да постигнете различни средини.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.