Идеи за повторна употреба на стаклени тегли

Стаклени тегли

El активното и креативно рециклирање е една од најдобрите работи Што можеме да направиме за да го направиме нашиот живот малку поодржлив од ден на ден. Секојдневно користиме стаклени тегли во многу храна, како што се џемови или мешунки. Овие конзерви може да се фрлат во контејнерот за рециклирање, но можеме да искористиме и некои за да создадеме нови работи, што е различен начин на рециклирање што исто така му дава подолг век на чашата.

Затоа денес ќе одиме видете како повторно да ги користите стаклените тегли, многу едноставна основа што сите ја имаме дома и со која можеме да направиме големи работи. Пронајдете и соберете ги сите оние стаклени тегли што досега сте ги фрлиле и подгответе се повторно да ги користите за различни работи. Е видите дека има цел свет да се открие.

Стаклени тегли за чување зачини

Тегли за зачини

Добра идеја ако сакате да складирате неколку работи е да соберете стаклени тегли со иста големина или сличен дизајн. Ова ќе го направи многу полесно сè да комбинира и да изгледа добро. Можеш и ти купете ги истите навлаки или дури и насликајте ги во иста боја. Лесно е да најдете етикети за различни работи како кафе, зачини или колачиња, но има и етикети слични на табла на кои можете да напишете подоцна и тие се повеќе разноврсни. Тоа е добар начин повторно да ги користите конзервите и да не купувате други за да складирате ваков вид работи. Начин на консумирање многу помалку.

Засади зачини во саксиите

Стаклени тегли

Мали зачини може да се садат на мали простори. Значи, вистина е дека можеме да ги користиме овие чамци за да садиме некои сакаат малку магдонос или оригано на пример. Засадувањето на овој вид работи ни помага да не купуваме толку многу, а исто така сфаќаме колку може да биде интересно да направите свои работи како зачини кои се лесни за одржување и грижа. На овој начин ќе имате тотално свеж магдонос во вашата кујна и без да вложувате премногу.

Користете ги теглите како превртувачи

Стаклени тегли

Друг начин да се вратиме на користењето на овие мали стаклени тегли е носење закуски средно утро или попладне. Точно е дека теглите можат да тежат повеќе, но стаклото е многу поздраво ако сакаме да ја загрееме храната во микробранова печка или повторно да ја користиме. Во овие тегли можете секојдневно да носите мали салати или закуски за да јадете на работа или каде што студирате. На овој начин можете повторно да ги користите повторно и повторно.

Создадете неверојатни ламби

Стаклени тегли во ламби

Стаклени тегли се повторно парче што може да биде користете за наша домашна декорација. Во овој случај можеме да ги користиме стаклените тегли како делови од светилка во индустриски стил. Постојат многу ламби кои имаат светилки во воздухот, но можеме да ги користиме лименките за да рефлектираат повеќе светлина и да му дадат поинаков допир, уште индустриски и оригинален. Тоа е тешка промена да се направи, но секако може да испадне дека е навистина спектакуларна ламба.

Стаклени тегли за складирање работи

Стаклени тегли за прибор за јадење

Овие лименки се одлични за организирање работи дома. Покрај тоа, тие се совршени за кујна, така што има многу луѓе кои ги користат во кујната за да организираат работи како што се прибор за јадење. Можеш додадете ознака за да имате сè на вашата страница и користете тенџере за секое поставување место. Тоа е лесен начин да ги задржиме при рака кога ни се потребни. Така, можеме да го имаме најкористениот во близина во чамците. Тоа е многу едноставна идеја, но може да биде многу добра ако избереме убави стаклени тегли кои можат да бидат украсени со ткаенини или јажиња.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.