Идеи за одвојување соби со завеси

Идеи за одвојување соби со завеси

На отворени и воздушни простори Тие се издигнуваат како тренд, но обично не е лесно да се украсуваат. Создавањето различни средини со сопствена личност во една поголема е еден од најпаметните начини да се направи тоа. И тоа е можно да се направи без дела ако се обложите на одвојување на простории со завеси.

Дали сакате вашата сала да не отстапува директно во дневната соба? Можете ли да ја скриете работната површина кога одите на спиење? Создадете некоја поделба во трпезаријата за да ги направите подобредојдени? Можете да го добиете користејќи завеси за одделни простории како што предлагаме денес.

Зошто завеси?

Користењето завеси е едноставен и ефтин начин за одвојување на две средини. Ова се несомнено две од предности на обложување на завеси а не со други начини да го направи тоа, но не се единствените, далеку од тоа, откријте ги!

Одделни простории со завеси

 1. Не бара работи. Нема да ви требаат дела за да одвоите голем простор на два со завеси.
 2. Тие се ефтини. Тоа е најекономичен начин за поделба на различни средини; За тоа нема да ви треба голема инвестиција.
 3. DIY. Дали сте при рака со машината за шиење? Можете сами да ги направите завесите кои подоцна не само што ќе ја разделат туку и ќе ви ја красат куќата.
 4. Можете да ги прилагодите. Изборот на ткаенините со играње со нивната непроѕирност, текстура и боја ќе ви овозможи да го персонализирате просторот по ваш вкус. И не само што можете да ги изберете завесите, туку и местото каде што сакате да ги ставите, без ограничувања.
 5. Лесна инсталација. Ќе треба само да поставите неколку решетки или шини на таванот за да ги поставите завесите.
 6. Обезбедете топлина и интимност на големи простори со повеќе од една употреба.
 7. Едноставност за отворање и затворање на просторот. Нема врати! Со еден гест можете да отворите и затворите простор, оставајќи го видливо само она што сакате да го видите.
 8. Тие заземаат малку простор. Кога просторот е проблем, завесите стануваат одличен сојузник.

Дали се плашите дека решението за одвојување соби со завеси изгледа импровизирано? Ве уверуваме дека доколку изберете завеса со пријатна ткаенина и боја во склад со околината, резултатот ќе биде многу привлечен и ќе се надополни. Погледнете ако не во примерите!

Идеи за одвојување средини

Какви средини можеме да одвоиме со завеси и како? Има соби кои имаат поголема корист од ова решение и сакавме да собереме неколку примери за секоја од нив за да можете да најдете инспирација. Забележете ги и пренесете ги овие идеи во вашиот дом.

Собрана сала

Дали вашата сала се отвора директно во дневната соба? Дали некогаш ви се допаднало секогаш кога ќе ја отворите вратата кој и да е од другата страна може да ја види? Завесите ви овозможуваат да ги разделите двата простора на едноставен начин, дозволувајќи топлината да помине од една на друга страна во случај да нема греење во првиот.

Завеси за одделување на салата

Постигнете приватност во спалната соба

Во голема мансарда спалната соба дели простор со дневната соба и обезбедувањето одредена приватност обично е главната цел во овој тип на простор. Завесите ви овозможуваат да го направите тоа со оптимизирање на просторот. Јас јадам? завиткување на креветот како да е настрешница. Иако ако просторот не е проблем и сакате да го зголемите просторот за спиење, завесите од ѕид до ѕид можеби ќе работат подобро.

Одделете ја спалната соба со завеси

Поделете долги соби

Кога главниот простор на куќата е широк, но издолжен, често се користат разделувачи со цел да се спротивстави на тоа „ладно“ чувство што го создаваат. Бидејќи ова се генерално заеднички простори кои не бараат голема приватност, на проѕирни завеси Тие стануваат најпопуларна алтернатива за одвојување на различни средини.

Одделете ја работната површина од спалната соба

Немате ли дома ексклузивен простор за вашето работно катче? Ако сте биле принудени да создадете простор за работа или студирање во спалната соба, веројатно е дека сакате да го разделите на некој начин за да биде скриени кога одите на одмор. Некои завеси се решението. Тие исто така ќе ви обезбедат одредена приватност и ќе го заштитат секој што сака да спие додека учите или работите од светлото на масата.

Дали ви се допаѓаат овие идеи за одвојување соби со завеси?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.