Идеална температура на фрижидерот и замрзнувачот

Идеална температура на фрижидерот и замрзнувачот

Пред две години во Bezzia ги споделивме клучевите од имаат поефикасна кујна. Тогаш разговаравме за важноста и на ефикасноста и на правилната употреба на електричните апарати, споменувајќи ги идеална температура на фрижидерот и замрзнувачот.

Денес одиме малку подалеку со анализа на важноста на оваа температура од која зависи, не само зачувувањето на храната, туку и заштеди на сметката за струја. Дали сакате да знаете каква температура треба да го поставите вашиот фрижидер или замрзнувач кога ќе се инсталираат?

Важноста на соодветна температура

Ладењето создава а забавен раст на микроорганизми како што се бактериите кои би можеле да се најдат во храната, одржувајќи ја во добри безбедносни услови за консумирање. Доволно важна работа на која треба да се обрне внимание, не мислите?

потрошувачка на енергија дома

Изборот на вистинската температура ќе ви овозможи да го зачувате храна за подолго свежо и/или во добра состојба. Така ќе ги намалите не само ризиците кои произлегуваат од неговата консумација туку и отпадот од храна. И не, не секогаш изборот на најстудената температура што ни ја дозволува опремата е најдобрата одлука. Би можеле непотребно да трошите енергија и да предизвикате одредени намирници да се расипуваат порано.

Фрижидерите и замрзнувачите отпаѓаат до 22% од вкупните трошоци за електрична енергија на домови според IDAE и до 31% според OCU студиите. Дали се апарати кои трошат повеќе енергија, бидејќи тоа го прават континуирано. И секој дополнителен степен Целзиусов што ќе го спуштиме вашиот термостат може да значи дополнителен трошок за електрична енергија помеѓу 7 и 10%. Процент кој ќе резултира со зголемување на трошоците на крајот на месецот.

Поврзана статија:
Ова се апаратите кои најмногу трошат

Идеална температура

Според препораките на експертите и производителите la оптимална температура на фрижидерот е околу 4°C. Иако се квалификуваат со мали разлики кои може да се движат помеѓу 2 и 8 степени, во зависност од тоа колку е празен или полн фрижидерот. А тоа е дека за храната да се чува и фрижидерот да работи правилно, покрај одржувањето на идеалната температура, постојат низа насоки кои мора да ги следите:

 • Избегнувајте да внесувате топла храна; секогаш оставете ги да се изладат пред да ги чувате во него.
 • Не го пополнувајте до крај, за да се овозможи слободна циркулација на ладен воздух. И ако го правите тоа, намалете ја температурата за еден степен.
 • секогаш штедете кесичка храна или херметички контејнери.
 • Проверувајте го фрижидерот неделно и отстранете ја храната што веќе не е во добра состојба.
 • секогаш одржувајте го чист, отстранување на секаков вид течност што можеби се истурила.

Идеална температура на фрижидерот и замрзнувачот

Од своја страна, идеална температура на замрзнувачот е помеѓу -17°C или – 18°C. Дополнително, важно е да се знае дека за можните паразити (како Anisakis во рибата или Toxoplasma gondi во месото) да не претставуваат ризик по здравјето, ќе биде неопходно да се замрзне храната најмалку 5 дена пред консумирање.

Како да ја прилагодам температурата?

Вообичаено е кога купуваме фрижидер да дојдат, да ни монтираат и да заборавиме да ја провериме температурата и да ја прилагодиме ако треба. Во најмодерните и/или највисоките фрижидери, оваа операција може да се изврши преку дигитални контроли. Тие обично се наоѓаат на предната страна или на вратата на фрижидерот. Сепак, постарите или ниските фрижидери ги немаат овие контроли и кријат контролно тркало внатре.

La контролно тркало Има некои индикатори кои ни овозможуваат да ја регулираме температурата. Овие показатели обично се бројки од 1 до 7 или од 1 до 10 кои не се директно поврзани со температурата туку со интензитетот (колку е поголем бројот, толку е постудено). Во овие случаи, единствениот начин да се знае која е температурата ќе биде со ставање термометар во фрижидер и играње со тркалото додека не се доближиме до таа идеална температура.

Дали знаевте која е идеалната температура на фрижидерот и замрзнувачот? Дали ќе ги прегледате и ажурирате вашите апарати откако ќе ја прочитате оваа статија?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)