Црнлив ориз со пилешко, совршен за загревање

Супен ориз со пилешко

Дали ви се допаѓа супен ориз? Во Bezzia многу прибегнуваме кон нив кога температурите ќе почнат да оладуваат бидејќи се многу утешни. замисли да го имаш ова чорба ориз со пилешко на маса кога ќе се вратите дома од работа.

Овој густ ориз со пилешко ќе ве стопли до втората лажица. И нема да бара многу труд за да го подготвите, доволно е малку по малку да се сварат сите состојки и за да може да се послужи на трпеза. 45 минути, нема да мора да трошите повеќе време на тоа.

Ние го направивме со пилешко бидејќи тоа беше месото што го имавме при рака во тоа време, но можете да го користите свинско месо ако претпочитате Она што не ве советувам да го направите е да се откажете од некоја од другите состојки бидејќи добиениот вкус е вкусен! Повелете и подгответе го овој зовриен ориз со пилешко!

Состојки

 • 4 лажици маслиново масло
 • Каранфилче со лук од 4
 • 1 грст бадеми
 • 1/2 сечкани пилешки гради
 • 1 исечен кромид
 • 1 зелена пиперка, мелено
 • 2 домати од конзерва, сецкани
 • 1 лажичка месо од хоризо пиперка
 • Неколку насоки шафран
 • Сол и бибер
 • Вода или супа од пилешко
 • 1 помал компир, излупен и исечкан на коцки
 • 8 грст ориз

Чекор по чекор

 1. испржете ги чешнињата лук и бадемите во тава со маслиново масло. Откако ќе поруменат, извадете ги и резервирајте ги во чашата за блендер.
 2. Во истата саксија зарумете го пилешкото сецкани и зачинети. Откако ќе го направите, извадете го и резервирајте.

Пропржете го лукот и запржете го месото

 1. Потоа пропржете го кромидот а пиперката во тавче 8 минути додавајќи уште малку масло по потреба.
 2. По додадете домат и месото од хоризо бибер и пржете уште неколку минути.
 3. Истурете ја содржината на тавата во чашата за блендер, зачинете со сол и бибер уништи го целиот додавање на малку вода или супа за да се олесни задачата.

Запржете го зеленчукот и исечкајте го

 1. Добиениот сос вратете го во тавата и во него додадете неколку прамени шафран, сечканиот компир и вода или пилешка супа покријте сè великодушно. Оставете да зоврие, а потоа намалете ја топлината, ставете го капакот и варете 15 минути.
 2. Потоа додадете го оризот, измешајте и варете уште 15 минути или додека не го направите. Ако видите дека впива многу супа, додадете уште малку.
 3. Случајот ориз со пилешко послужете го многу топол.

Супен ориз со пилешко


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.