Задолжителни документи што треба да ги соберете за да го продадете вашиот дом

Продава куќа

Дали ќе ја ставите вашата куќа на продажба? Тогаш треба да знаете дека има значителен број документи што е препорачливо да се соберат. Некои се потребни при објавување оглас на порталите за недвижности, други во моментот на продажба, а некои можат да ви помогнат да ја продадете вашата куќа.

Знаејќи кои документи се, кои се задолжителни, а кои не и каде да ги добиете, ќе помогне да се насочат процедурите, да се избегне чекање и да се ставите во добра позиција во очите на купувачот. Денес, се фокусираме на задолжителни документи, оние кои меѓу другото ќе покажат дека сте сопственик на тој дом и дека е бесплатен.

Едноставна матична белешка

Овој информативен документ издаден од Имотен лист укажува кој е сопственик на куќата, главните карактеристики на домот, како и неговиот правен статус. Односно, му кажува на идниот купувач можните трошоци, оптоварувања или ограничувања на користење што може да ги има имотот, како што се хипотека, плодоуживање или даночен долг.

Станува збор за документ кој најчесто го бара купувачот и кој нотарот ќе го бара со денови пред да го потпише. Можете да го побарате физички, но и онлајн преку веб-страница на Здружението на матичари на имот или во апликацијата за регистар.

Енергетски сертификат на куќата

Потребно е при објавување оглас на портал за недвижности а исто така задолжително е да се обезбеди при потпишувањето од 1. За да го добиете мора ангажира овластен техничар дека по увидот на вашиот стан издаде потврда.

Данок на недвижности

IBI е данок на недвижен имотs, почит што го плаќаат сите сопственици на куќи за поседување дом. Овој сертификат покажува дека сме во тек со плаќањето на споменатиот данок. Интересно е да се покаже во преговори за продажба на вашата куќа и задолжително во моментот на продажба.

Насловна

Потврда за долгови со Заедницата на соседите

Администраторот на зградата со одобрение на претседателот ќе го обезбеди сертификат кој докажува дека сте во тек со вашата уплата. Мора да се нарача најмногу две недели пред датумот на потписот. Запомнете дека ако има долгови со заедницата, купувачот ќе одговара за оние што одговараат на тековната година и трите години пред купувањето.

Сертификат за технички преглед на згради (ITE)

Овој документ го потврдува статусот на вселување на фармата каде што се наоѓа и се наоѓа станот или куќата задолжително за градби постари од 15, 30 или 45 години, во зависност од Автономната заедница. Во случај на куќа за едно семејство, ќе треба сами да управувате со неа. Во сите други случаи, можете да го побарате од претседателот на заедницата, администраторот на имотот или градското собрание.

Сертификат за живеење

Овој документ кој потврдува дека домот ги исполнува барања за вселување утврдени со закон Тоа е задолжително во девет автономни заедници: Астурија, Балеарските Острови, Кантабрија, Каталонија, Валенсијанската заедница, Екстремадура, Ла Риоха, Мурсија и Навара. Доколку го имате и е актуелно, можете да го побарате во Канцеларијата за домување или во Градското собрание; Ако не е актуелен, мора да го ангажирате техничарот да ја анализира вашата куќа и да ја испрати документацијата до соодветната администрација.

Продадете скрипта

За време на продажбата ќе биде неопходно да се испорача ова договор што сте го потпишале кога сте го купиле домот што сега сакате да ги продадете.

Ова се задолжителните документи кои ќе ви бидат потребни за да можете да ја затворите продажбата на вашиот дом. Повеќето се релативно едноставни, но скапи процедури. Други, особено оние за кои е потребна посета на техничар, сепак, интересно е да ги побараме однапред за да не преоптовариме подоцна.

Како што споменавме на почетокот, има и други документи кои ќе биде погодно да ги имате при рака при процесот на купување и продавање. Документи кои ќе изгради доверба во продавачот а тоа би можело да ви помогне побрзо да ја продадете вашата куќа. Ќе ви кажеме за нив за две недели. Ќе треба само да обрнете внимание на нашата страница за да ги комплетирате информациите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.