Ендиви полнети со портокал, сирење и карамелизирани ореви

Ендиви полнети со портокал, сирење и карамелизирани ореви

Дали барате почетник за комплетирајте го менито за забави? Утре ќе го завршиме менито Кралеви со овие ендиви полнети со портокал, сирење и карамелизирани ореви. По обилните ручеци и вечери во последните неколку дена, овие плодови на јајцата претставуваат лесна и свежа алтернатива.

Завистите се одлична опција за комплетирање на мени за забави. Зошто? Затоа што сега лесно се подготвуваатТие обезбедуваат широк спектар на пломби. Овој со портокал, сирење и карамелизирани ореви е еден од нашите омилени, но ние исто така го пробавме со сирење, авокадо и јагоди и резултатот беше фантастичен.

Друга причина да се обложите на овој додаток е тоа можете да го подготвите однапред. Да, покрај сечкањето на состојките, може да ги наполните и самите ентиви со одреден аванс. Значи, откако гостите ќе пристигнат, само ќе треба да се грижите дали ќе ги облечете. Дали се осмелувате да ги испробате?

Состојки

 • 12 насади големи лисја од ентив
 • 1 naranja
 • 6 парчиња козјо сирење
 • 6-12 карамелизирани ореви
 • 12 малини
 • Екстра девствено маслиново масло
 • Балсамичен оцет

За карамелизираните ореви

 • 50гр. ореви, излупени на половини
 • 32гр на мед
 • 7g путер

Чекор по чекор

 • Подгответе ги карамелизираните ореви однапред. Да ги ставите медот и путерот во тенџере на средна топлина и мешајте од време на време додека не станат едно.
 • Потоа додадете ореви и проверете дали се добро покриени со смесата. Гответе, мешајќи повремено додека испарува водата и додека не се измеша смесата почнуваат да карамелизираат.
 • Кога ќе остане малку карамела, извадете ги оревите и ставете ги добро се шири на мрсна хартија да се олади.
 • Откако оревите ќе бидат ладни, подгответе ги плодовите на крајниците. Излупете го портокалот, отстранувајќи го белиот дел многу добро, одделете ги кутиите и исечете ги на коцки. Исечете го сирењето на парчиња со иста големина или распарчете го.
 • Место на секоја ентива некои парчиња сирење и портокал и наполнете го филот со половина карамелизиран орев и малина.
 • Облечете се со маслиново масло и балсамичен оцет, портокаловите полнети ентиви и сервирајте.

Ендиви полнети со портокал, сирење и карамелизирани ореви


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.