Декоративни идеи за складирање на огревно дрво до каминот

Чување огревно дрво покрај камин

Изминатава недела има многу од нас кои мораа да си го загреат домот на овој или оној начин. Тие што сте го направиле тоа со огревно дрво, сигурен сум дека веќе ќе имате доволно да го запалите каминот барем еден месец. И колку е удобно да се чува огревното дрво покрај каминот па не мора да излегувате за тоа кога врне, нели?

Дали сакате да можете да складирате огревно дрво во близина на каминот? Или го имате барем потребното внатре во куќата за да го запалите каминот неколку дена? Имате различни начини да го направите тоа, но денес ги споделуваме со вас нашите омилени. Откријте ги!

Нема поутешен начин да се загрее куќата од камин или така велат оние кои имале среќа да уживаат во него. Единствениот недостаток на ова е тоа што бара место да се организира и складира огревно дрво и некој алат за сечење дури и кога е веќе подготвен. Неопходно е да се направи простор за тоа внатре во куќата, а тоа можете да го направите на следниве начини:

Корпи од природни материјали

Да почнеме со еден од поевтини украсни идеи да складира огревно дрво до каминот: корпите. Поточно, корпите од природни материјали, најпопуларни во нашите домови за оваа намена. Тие се совршен избор во секоја куќа со рустикален стил, но и да додадат топлина во модерниот дом.

корпи за огревно дрво

Повеќето се направени во растителни влакна како ратан а некои презентираат дизајни исто толку оригинални и практични како структурираната и правоаголната корпа на Кокс и Кокс. Иако ако зборуваме за растителни влакна, тие многу ни го привлекоа вниманието, поради нивната чиста и модерна естетика, корпите направени со локални треви како оние на Дарежлив мајмун.

Дали барате пософистициран предлог? Веројатно тогаш ќе ве освојат кожни корпи de Животот на Рајли. На сликата ви прикажуваме само еден од многуте модели во неговиот каталог, погледнете го!

Чувствувани корпи

Кошниците од филц се многу популарни како решение за складирање во нордиски средини. Зошто да не ги користите и за складирање на огревно дрво што е потребно за да се загрее каминот цел ден? Тие ќе донесат топлина и модерен воздух во собата, особено оние со малку опкружени квадратни форми и оние направени од дрво.

Чувствувани корпи

дрвосечач

Држачот за трупци е секогаш многу практичен покрај каминот. Покрај тоа, можете да го искористите овој елемент за да и дадете стил на собата. И тоа е дека постојат метални и лакирани дизајни со црна мат боја која е навистина стилска. Погледнете ги следните, кои припаѓаат на каталозите на купувачи Cox & Cox и Malta.

Има толку многу различни дизајниИсто така, не е тешко да се најде таков што ја зафаќа таа дупка до каминот каде што нема ништо. Тесен и висок, низок и долг, со заоблени форми... каков и да имате простор, ќе има некој што ќе се вклопи во него.

Интегриран мебел за огревно дрво

огревно дрво може да биде неверојатно декоративно. Доколку доказот не беше на следните слики, веројатно нема да верувате во таква изјава, дали се лажеме? Но, вистината е дека создавањето интегриран мебел во дневната соба и до каминот за складирање на огревно дрво, функционира!

Интегриран мебел за огревно дрво

Естетски тоа е идеја која изгледа одлично и која можете да ја прилагодите на просторот кој е достапен во дневната соба. Всушност, практично е и да имате огревно дрво до каминот. Но, што е со чистотата? Очигледно преместувањето на огревно дрво во дневната соба за складирање може да стане катастрофа ако вашиот под е полн со килими. Бидејќи огревното дрво, колку и да е чисто, испушта нечистотија кога се преместува. Но, ако имате керамички или микроцементен под што можете да го исчистите и да ви послужат прилично чисто огревно дрво, зошто да не?

Како што видовте, постојат многу начини на кои можете да складирате огревно дрво до каминот. Вие само треба да го изберете оној кој најмногу одговара на вашиот дом и вашиот животен стил. Кои?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.