Дали сте размислувале да го претворите вашето хоби во бизнис?

Претворете го вашето хоби во бизнис идеја

Дали некогаш сте помислиле да создадете а бизнис околу хоби креативни или уметнички? Сигурни сме дека многумина од вас ќе размислувале за тоа, но подоцна ќе се исплашиле да не го направите скокот, зарем не сме во право? Денес, нашата цел е да го сметате за можност да заработите пари со она што најмногу сакате да го правите.

Дали сте добри во сликање, шиење, обработка на кожа, обликување керамика, ткаење или фотографирање? Апел до уникатниот и вистински објект денес е тврдење дека преку социјалните мрежи може да ви помогне да го заработите вашето хоби. Има многу профитабилни бизниси кои се родени на овој начин, но тоа во никој случај не е само прашање на талент и среќа; зад секогаш има а план, обука и работа. Дали сакате да ги знаете клучевите за да го претворите вашето хоби во бизнис? Ги споделуваме со вас денес

Направете план

Претворањето на идејата во можност бара план. Y да изготви план Човек мора да си постави неколку прашања: Дали имам соодветна опрема за да го претворам моето хоби во бизнис? Дали е тоа економски исплатливо? Што сакам да продадам и на кого?

Бизнис стратегија

Да се ​​ужива во креативното хоби и да се живее од тоа се многу различни работи. За да заработите од тоа надвор од работата што ја работите, ќе мора да имате публика и претворете го вашето хоби во работа. Или што е исто да го прилагодите вашето хоби на сложениот свет на бизнисот и тоа не е нешто што се постигнува за два дена.

Имајќи предвид дека ова е важно план стратегија Од почетокот. Стратегија која ќе послужи како водич при првите чекори, најтешките! секогаш имајќи на ум дека ова ќе бара модификации додека напредувате. Ако се плашите од ризици, прво смислете стратегија која ви овозможува да заработите за живот работејќи со скратено работно време за другите, а другата половина ќе ја посветите на вашето хоби. Ќе има време да се продолжи понатаму.

Сметајте го за работа

Ако сакате да заработите пари ќе мора да започнете сметајте го вашето хоби за работа. Односно, ќе мора да давате приоритети и да планирате секоја недела врз основа не само на проектите што треба да ги реализирате, туку и на оние дополнителни работни места што ги подразбира да се стане претприемач.

Започнувањето на бизнис од хоби во кое уживаме е мотивирачки, но да се биде автономен и зависен од себе носи низа одговорности. Ќе ви треба време да тренирате, да креирате, да се справите со вашите клиенти и да управувате со техничкиот дел од бизнисот. И да, агенда за да не заборавиш ништо.

обука

Тренирајте и прашајте

Веројатно сте поминале години посветени на тоа хоби кое сега размислувате да го претворите во бизнис. И не се сомневаме дека со текот на годините ќе стекнете знаење што ве натерало да се усовршувате, но доколку немате исто така знаење за бизнис менаџмент ќе ви биде тешко да започнете бизнис.

Обуката е важна. Посетете курс за онлајн маркетинг и трговија, сметководство и вмрежување за да дознаете како да го извлечете максимумот од нив. И стапете во контакт со професионалци од истиот сектор или деловни здруженија кои можат да ве советуваат и поддржат во вашиот проект.  Разговарајте со други професионалци Тоа што тие го започнаа истиот пат што го започнавте вие ​​пред години, обично е просветлувачки. А тоа е дека веќе научиле врз основа на лоши и добри одлуки, грешки и успеси.

Направете ја вашата работа позната

Денес, присуството на интернет е од суштинско значење. Социјалните мрежи се клучната алатка за да стигнете до вашата целна или целна публика. Но, за да се истакнете во нив ќе ви треба создадете бренд како професионалец, графичка линија со која корисниците ве идентификуваат и што ве прави да се издвоите од конкуренцијата.

Во мрежите, особено на Инстаграм, овој дизајн на бренд станува многу релевантен. Но, не поставувајте само фотографии од производите; Потенцијалните клиенти ќе сочувствуваат со вашата работа побрзо ако им дозволите да откријат како работите, кои алатки ги користите или од што црпите инспирација; твојата најлична страна.

Размислете дека освен што ќе заработите пари со тие производи што ги создавате, би можеле и во иднина да понудите алатки и клучеви за да може корисникот да научи да прави свои креации. Тоа би било начин да ја диверзифицирате вашата работа откако ќе успеете да направите дупка за себе.

Онлајн изложба

Создадете сојузи и нови патишта

Што и да правите, секогаш ќе има некој кој ќе ја дели вашата уметничка визија. Пронаоѓањето на нив и создавањето синергии може да придонесе за растот на вашиот бизнис. Соработки И со други профили во мрежи и со специјализирани публикации, тие се секогаш одличен сојузник.

Исто така, ќе ви помогне да го претворите вашето хоби во бизнис нови начини или комунални услуги за вашиот производ што ве разликува од конкуренцијата. Кога започнувате кој било бизнис, од суштинско значење е да се фокусирате на диференцијација.

Дали некогаш сте размислувале да го претворите вашето хоби во бизнис? Скокни! Ако не е нешто што бара голема почетна инвестиција, пробајте го! Ако премногу размислувате за тоа, повторно ќе ви недостига. Во Bezzia ветуваме дека наскоро ќе прошириме некои од овие точки со повеќе алатки и информации.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.