Поставете приоритет и бидете ефикасни во работата со овие совети

Ефикасност при работа

Дали едноставно започнете бизнис? Ако е така, веројатно се соочувате со бројни предизвици, вклучително и долга листа на задачи и се прашувате од каде да започнете. Приоритетизирањето е еден од клучевите за бидете ефикасни во работата и можеме да ви помогнеме да бидете со некој совет.

Започнувањето бизнис не е лесна задача а ни работата од дома не е ако досега секогаш сте го правеле тоа во канцеларија. Да знаете како да утврдите кои задачи се итни, кои се важни и да го препознаете најдоброто време од денот за нивно извршување е исто толку важно како да знаете како да делегирате и да избегнете одвлекување на вниманието. Дали знаете како да го направите тоа?

Направете листа на задачи

Познавањето на задачите што некој мора да ги извршува е клучно за да може да се управува самостојно и да биде поефикасен во вашата работа. И за тоа нема ништо подобро од креирајте пишана листа со сите нерешени задачи. И го нагласуваме пишувањето затоа што не, не вреди да ги имаш во глава, ќе треба да ги префрлиш на лист за да можеш да работиш со нив.

направи листа

Не се комплицирајте, креирајте општа листа на задачи, без да внимавате на каков било вид нарачка засега. Ќе биде подоцна кога ќе работите од ова до структурирајте го вашиот обем на работа дневно и неделно, па внимавајте на тоа.

Приоритет: Итното и важното

Идеално е да го испланирате вашиот краткорочни задачи, со денови или недели, секогаш имајќи, се разбира, утврдени месечни и годишни цели и цели. Но, од каде да се започне? За да ги пренесете задачите што чекаат на дневен или неделен список, од суштинско значење е да се разликува кои од нив се итни, кои се важни и кои можат да чекаат да се решат.

Како да ги разликуваме итните задачи од важните? По дефиниција на итни задачи Тоа ќе бидат оние чиј мандат не може да се преговара, оние кои доколку не се решат навреме ќе имаат негативни последици за бизнисот. Важните, од своја страна, ќе бидат оние кои ќе придонесат за зајакнување и подобрување на нашиот бизнис на долг рок; задачи со кои порано или подоцна ќе треба да се справиме.

Итните задачи ќе приоритет пред важно со цел да се запазат роковите. Тие ќе бидат задачи за кои ќе треба да резервирате време за првата работа наутро, кога нивото на енергија ви е високо. Подоцна, кај оние со ниски перформанси, можете да се посветите на рутински задачи или на оние кои бараат малку време.

Fабата

Дали знаете каква задача се нарекува задача жаба? А најкомплексниот, оној на кој знаете дека ќе треба да му посветите повеќе време и труд. Идентификувањето на тоа е важно прво да можете да го решите. Така, не само што ќе можете побрзо да се ослободите од најкомплицираната задача, туку и нема постојано да се блокирате мислејќи дека треба да ја решите и дека не одите напред затоа што не ја правите. Замислете брзање со симнување на еден од дебелите.

поставени времиња

Правењето списоци е во ред, но исто така треба да поставите време за секоја задача. Ќе биде обемни задачи чии времиња ќе ви биде тешко да ги воспоставите. Во овие случаи, поделете ги со вклучување на подзадачите во списокот, за подобро да управувате со времето.

Како ги пресметуваме времињата? Добра стратегија за нив е на почетокот да измерат колку време ни е потребно да го направиме ова и она и да го запишеме. Само така ќе можете да воспоставите подолги времиња во иднина. конкретни и реални за секој од нив.

Сè уште немате податоци? Чувајте го реално! Тоа е единствениот начин да се создаде добро планирање. Ние не сме машини, правете паузи и не бидете преголеми оптимисти. И ако не успеете да го исполните утврденото, научете да бидете флексибилни и анализирајте кои причини ве спречија да го направите тоа.

Времиња

Делегати

Делегирањето е многу важно. Не мора да зборуваме за ангажирање на лице кое ги споделува задачите со вас, туку за аутсорсинг тие задачи дека не мора да се извршувате сами или дека некој друг може подобро или за помалку време. Решавањето конкретни процедури или извршувањето на оданочувањето на бизнисот се работи што другите можат да ги направат за вас и што можат да ве направат попродуктивни.

Избегнувајте одвлекување на вниманието

Паузирањето за да прочитате дојдовна порака во вашето сандаче, да одговорите на порака од Skype или да проверите дали имате нови пораки на WhatsApp ќе ја прекине вашата работа. И колку почесто тоа се случува, толку потешко ќе се концентрирате и ќе бидете помалку ефикасни на работа. За да не се случи тоа, за да се избегне одвлекување на вниманието, идеално е тоа во текот на работното време исклучете ги известувањата и да одреди одредено време за прегледување на сите видови пораки. Распоред кој ви овозможува да сте завршиле порано со сите итни и важни задачи во денот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.