Грип кај мачки? Како треба да се грижиме за нив?

грип кај мачки

Грип кај мачки? Па да, исто така може да биде можно. Не само што влијае на нас, туку и нашите миленици можат да видат како сите тие симптоми, кои веќе ни се сосема познати, ги преземаат. Но, точно е дека тоа мора да го спречиме и ако веќе е малку доцна, да се грижиме за нив што е можно повеќе за да не биде полошо од потребното.

Познат е како мачкин грип И можеби е почеста отколку што мислиме. Покрај тоа, лесно е да се забележи бидејќи симптомите се слични на оние што ги имаме кога се заразуваме со оваа болест. Време е да откриете се што треба да знаете за неа за секогаш да бидете будни.

Што е навистина грип кај мачки или мачки?

Од една страна, тоа е една од оние болести кои можат да се појават неочекувано, но можат да станат и хронични. Мора да го имате на ум ова бидејќи обично ги погодува сите оние животни кои имаат малку ослабен имунолошки систем или кои се постари. Иако од него можат да бидат погодени и најмалите мачиња. Тие може да се пренесат од друга мачка која исто така има грип, или директно или со контакт со предмети како што се чинии со храна кои биле допрени од заболена мачка. Априори, мораме да кажеме дека животните кои се заразени ќе се подобрат по неколку дена, иако понекогаш тоа може да трае со недели.

симптоми на мачкин грип

Нешто што ако размислиме е сосема еднакво на грипот од кој можеме да заболиме. Бидејќи некои од симптомите остануваат кај нас уште неколку дена. Понекогаш, грипот може да биде предизвикан од неколку вируси и точно е дека би зборувале за посериозна болест. Бидејќи симптомите исто така ќе бидат и ќе предизвикаат поголеми проблеми за телото на животното. Но, тоа не е вообичаено, затоа не смееме толку брзо да ги ставаме рацете на глава.

Кои се симптомите на грипот?

Вистината е дека многу личи на нашата. Тоа е меѓу најчестите симптоми мора да ги истакнеме кивањето, многу насолзени очи и слуз. Иако од друга страна може да се појави и малку треска, замор а со тоа и недостаток на апетит. Кога зборуваме за нешто посериозна болест, точно е дека може да предизвика некои проблеми како куцање или хроничен ринитис. Како што споменавме претходно, тие не се секогаш инфицирани со ист интензитет и затоа симптомите може да варираат малку. Така, никогаш не е болно да се консултирате што е можно поскоро за да ги расчистите сомнежите и да останете што е можно помирни.

Како да се лекува вирусот на грип

Како да се лекува вирусот на грип?

Вистината е дека нема ништо тотално специфично за мачкиниот грип, но постојат третмани кои можат да го направат многу поподнослив. Затоа, штом ги забележиме првите симптоми, секогаш е препорачливо ветеринарот да ги прегледа. Бидејќи, како што обично се случува, секој тип на болест што е фатен навреме е многу полесен за лекување. Понатаму, во овој процес ќе ви треба хидратација за да бидете еден од вашите најдобри сојузници и мора да бидеме многу јасни.

Доколку не сакаат да јадат, најдобро е да се хранат преку шприц за на овој начин да ги имаат потребните хранливи материи за да ги одржат посилни. Како правило, препорачливо е храната да биде топла и да има многу мирис бидејќи тоа ќе го направи поатрактивен. Дури и ако малку го изгубат сетилото за мирис поради вирусот, секогаш може да биде голема помош да имате апетитни производи околу нив. Запомнете дека мачката не треба да се лекува без надзор на специјалист.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.