Села во јужна Франција кои мора да ги посетите

што да видам во Каркасон

La областа на јужна Франција е многу достапна од Шпанија, особено ако живеете во таа област близу границата. Затоа, тоа е простор кој многу го посетуваат Шпанците кои бараат да ги откријат аглите на Франција, кои сè уште не ги истражувале. Во оваа јужна област, како и во цела Франција, можно е да се најдат села со неверојатен шарм кои можат да се посетат за кратко време.

Надвор од градовите, посетата на мали градови е нешто одлично, бидејќи тие имаат поинаков допир, тие се потивки и потрадиционални. Во народите на југот на Франција можеме да видиме какви се нивните обичаи во градовите што ги добиваат своите влијанија од блиската Шпанија. Toе видиме некои од најинтересните.

Каркасон, средновековна тврдина

На местото на тврдината веќе постоела римска населба и во XNUMX век била изградена првата тврдина. Тренкавелите беа тие што ја изградија сегашната голема тврдина, иако во неколку наврати беше обновувана. Околу XIII век изградбата на долниот дел познат како Бастида де Сан Луис. Можете слободно да влезете преку портата Нарбон, во близина на паркингот, за да ги видите милјите бедеми. Внатре има кули, неколку пристапни врати, замокот Каркасонски гроф или базиликата Свети Назаир.

Најац

Најак на југот на Франција

Најџ се наоѓа во одделот Авејрон, меѓу зелените ридови во ридест предел. Ова е curубопитен град кој има аранжман за меандрирање по линија што води до ридот, каде што се наоѓа замокот. Пласа дел Бари е нејзиниот главен плоштад и isубопитно е да се шета по единствената улица што води до замокот. Од замокот има и одличен панорамски поглед на областа.

Белкастел

Белкастел на југот на Франција

Белкастел е еден од оние градови во Франција што ни го нуди токму она што го бараме. Има прекрасен камен мост од XNUMX век, камени куќи во неверојатно природно опкружување и многу спокојство. Исто така, има камен замок од XNUMX век. Можете да посетите дел од овој замок, иако има приватни сопственици. Идеалот е да се шетате низ градот мирно откривајќи ги неговите агли. Постојат неколку места со тераси за да се одморите на вакво место.

Конки

Концеси на југот на Франција

ова градот е на Камино де Сантијаго и се наоѓа помеѓу бујните зелени површини, па затоа е град кој се издвојува по својата убавина и околината. Може да се искачите до гледна точка за да го видите градот Конк и секако дека треба да шетате низ неговите улици за да ја видите неверојатната рурална архитектура на неговите мали камени куќи. Се издвојува нејзината голема романска опатија со портикот на последната пресуда.

Лазерте

Лаузерте на југот на Франција

Ова е уште еден од прилично средновековни села во регионот Окситанија. Сместено е на Камино Франсис де Сантијаго, па затоа е прилично гужва. Во градот можеме да видиме прекрасни фасади од лесен камен во неговите стари куќи. Тоа е бастид, град што се протега од голем централен плоштад. Може да се види од Плажата на Корниере, од каде што започнуваат две улици. Можете исто така да ја видите прекрасната црква на Сан Бартоломе со барокно олтарно парче.

Ла Роке Гајак

Што да видам во Гагеац

Ова неверојатно село се наоѓа во одделот Дордоња, во близина на градот Сарлат. Тоа е на бреговите на реката Дордоња и на камени карпи. Куќите на неверојатен начин превидуваат карпа и секако најдобриот начин да го видите е со патување со брод по реката. Во селото можете да ги видите и градините Маркисак, прекрасни и добро чувани градини. Како и во многу села, и ова има замок, тој на Кастелно ла Шапел


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.