Големите фаворити за победа на Евровизија 2022 година

Евровизија 2022 Шанел

Останува многу малку да се знае Кој ќе биде прогласен за победник на Евровизија 2022?. Облозите се веќе направени и точно е дека се само прогнози, но експертите веќе имаат низа фаворити кои ги гледаат меѓу првите на листата. Се разбира, подоцна, меѓу жирито и јавното гласање, сè може да се промени.

Веќе почнуваме со полуфинале, но точно е дека има низа „недопирливи“ земји кои се тие кои влегуваат во т.н. „Голема 5“. Тоа се оние кои повеќе нема да одат во полуфинале, туку директно во финалето. Меѓу нив се чини дека има и големи фаворити за преземање на наградата. Дали сакате да знаете што е тоа?

Фаворити за победа на Евровизија 2022: Украина

Се чини дека еден од големите фаворити, кој веќе го зазема првото место меѓу обложувалниците, е Украина. Предлогот доаѓа од бендот Калуш Оркестар. Во него можеме да сретнеме разновиден рап, како и удари со четка на фолк и кои се комбинирани со поп. Веќе минатата година Украина го зазеде петтото место и се чини дека оваа година доаѓа за сите. Благодарение на таа мешавина на звуци тие беа втори најгласани од јавноста за да ја претставуваат својата земја. Победничка беше Алина Паш, но поради полемика таа беше оставена настрана од натпреварот. Оттука, оркестарот Калуш пристигнува со сета надеж за натпреварот и се чини дека засега го имаат главниот збор.

Италија повторно е уште еден од големите фаворити

Иако минатата година го зазедоа првото место, благодарение на иновативноста и талентот на Манескин, оваа година се чини дека се повторно прилично силни. Како во обложувалниците Италија е на второ место како фаворит. Значи, ќе треба да почекаме до сабота за да видиме дали навистина истото го мислат и жирито и јавноста. Во моментов знаеме дека за настапот е задолжен Махмуд и Бланко, кои носат балада наречена „Бривиди“. Вистина е дека можеби Махмуд ви звучи познато, бидејќи тој веќе победи во 2019 година со песната насловена „Солди“. Да видиме дали ќе ја има истата судбина како пред три години.

Третото место е Шведска меѓу облозите

Сè уште треба да почекаме да видиме што ќе се случи оваа недела, но без сомнение, Шведска е уште еден голем облог. Повеќе од сè затоа што се позиционираше на третата позиција кога зборуваме за евровизиските базени. Задолжена за излегување на сцената е Корнелија Јакобс со песната 'Hold me closer', кој се чини дека започнува многу тивко, но го има оној фестивалски допир што толку многу ви се допаѓа. Изборот за песна на Евровизија 2022 не е нов за Корнелија бидејќи таа веќе беше и во 2011 и во 2012 година. Дали овојпат ќе ја однесе победата дома?

Сем Рајдер во Велика Британија

Се чини дека Обединетото Кралство имаше многу јасно кога го избра Сент Рајдер за свој омилен кандидат. Можеби ви звучи многу, бидејќи неговиот глас го обиколи светот. Бидејќи Сем е многу популарен на социјалните мрежи како Тик Ток. Толкувајќи парчиња од познати песни, освоил бројни срца, а не за помалку. Има повеќе од 12 милиони следбеници и илјадници лајкови што го прават уште еден од најголемите омилени. Неговата песна 'Space Man' се крева како пена меѓу кандидатите, па ќе треба да почекаме само неколку дена за да го дознаеме конечниот избор.

Меѓу фаворитите и Шпанија

Секогаш има мислења за сите вкусови, но се чини дека и Шпанија се издигна меѓу 5-те омилени песни и изведби на облозите. Шанел дава се на сцената и таа енергија е секогаш заразна. Се чини дека 'SloMo' Доаѓа прилично силно и покрај тоа што веќе има повремени ретуширања во костими и кореографија, сигурно ќе понуди шоу што зависи од влогот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)