Колачиња со темно чоколадо, вкусни!

Колачиња со темно чоколадо

Есента е многу добро време за печење колачињаНа Во Бециа, ние никогаш не сме мрзливи да ја вклучиме рерната, но разбираме дека на оние места каде што топлината притиска, ќе ви биде потешко. Значи, ако с you're уште не сте подготвени, зачувајте го овој рецепт за колачиња од темно чоколадо за подоцна.

Во Бециа не можевме да одолееме. Се зафативме со работа веднаш откако една пријателка, откако ги проба овие колачиња, ни го диктираше нејзиниот рецепт. Тоа се едноставни колачињазгора на тоа, тие не се застрашувачки. Yesе ви треба, да, добар број состојки за да ги направите.

Бидејќи ќе имате време да ги проверите овие колачиња, тие имаат многу дарежлива количина шеќер, па затоа не е погодно да ги јадете секој ден. Но, тие се фантастични да ни дадат слатко уживање, многу слатко! Имаат јасен екстериер и исклучителна привлечна внатрешност. Што друго можеме да побараме? Дали претпочитате колачиња без шеќер? Тестирај ти си бадем.

Состојки (за 20 единици)

 • 180 гр. путер
 • 170 гр. кафеав шеќер
 • 50 гр. бел шеќер
 • 1 јајце + 1 жолчка
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 130 гр. јако брашно
 • 65 гр. пченично брашно
 • ½ на квасец
 • ½ лажичка сода бикарбона
 • ½ лажичка сол
 • 140 гр. темно чоколадо

Чекор по чекор

 1. Растопете путер во тенџере на средна топлина и тост. Следно, истурете го путерот во голем сад и оставете го да се излади.
 2. Кога путерот е на собна температура, додадете шеќер и измешајте со неколку прачки рачни или електрични.
 3. Тогаш вклучи јајце, жолчката и суштината од ванила и повторно изматете за да добиете хомогена маса.

Тесто за колачиња

 1. После додадете го брашното за јачина, пченичното брашно, квасецот, бикарбонатот, солта и прстофат морско оревче и измешајте со обвивки додека не се вклопат добро во тестото.
 2. Конечно, исечете го чоколадото на парчиња со нож и додајте го.
 3. Користете две лажици за да фатите кнедли со големина на орев што ќе го оставите на послужавник или послужавник обложен со мрсна хартија. Потоа, ставете го садот или тавата во фрижидер 30 минути, така што тестото ќе се стврдне.

Делови од тестото во фрижидер

 1. Сега загрејте ја рерната на 180 степени и обложете го плехот за печка со пергамент хартија.
 2. Ставете ги топчињата тесто врз неа, со два прста одвоени помеѓу едниот и другиот така што при проширување со топлина не се лепат.
 3. Земете го послужавникот во рерната и гответе на 180 степени 12 минути или додека рабовите не станат златни.
 4. На крајот, извадете ги од рерната и оставете ги да одморат 10-15 минути пред да ги префрлите на решетка за да завршите со ладењето.
 5. Уживајте во колачиња од темно чоколадо, сами или со кафе, млеко или пијалок од зеленчук.

Колачиња со темно чоколадо


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.