Видови надворешни подови за вашиот трем или тераса

Подот на отворено во различни стилови
Надворешните области се во централна фаза во овој период од годината, кога високите температури не покануваат да живееме на улица. Креирање достапни и удобни надворешни простори е клучно за максимално искористување на овие и за постигнување на тоа започнува со тоа изберете добар надворешен под.

Изборот на тротоар кој добро реагира на лошите временски услови на местото каде што живееме е многу важно. Но, исто така е што одговара на нашите практични потреби во однос на трошоците, стилот и одржувањето. Постојат соодветни алтернативи за поплочување на патио, тераса или трем, но која е најдобра за нас?

Анализата на временските услови е важна бидејќи не сите материјали реагираат на ист начин на нив. Но, исто така е важно да се разгледа каква употреба ќе им се даде на овие надворешни области и колку сме подготвени да работиме на нивно одржување. Тие не се малку факторите што треба да ги земете предвид:

 1. Времето
 2. Употребата
 3. Одржување
 4. Трајност на материјалот
 5. Цената
 6. Леснотијата на инсталација

Надворешен под

Откако ќе размислите за овие фактори, малите листови што ги подготвивме за различните типови на надворешни подови, ќе ви помогнат да го изберете најсоодветниот. Не сите се, но ги има и најважните.

Природен камен

Природен камен е една од најпопуларните алтернативи и исто така потрајни за асфалтирање на надворешни простори. Меѓу најкористените ќе најдете камења, плочи и плочи од кварцит и чеша, многу отпорни на промени во температурата и влажноста.

Без оглед на тоа кој е вашиот избор ќе бара многу малку одржување. Сепак, мора да имате предвид дека трошоците ќе бидат високи бидејќи на високата цена на самиот материјал ќе мора да ја додадете и на професионалецот кој ја извршува работата.

 • Позитивни: Трајност, мало одржување и рустикален изглед
 • Против: Висока цена

Подни камени производи од надворешен камен и порцелан

Керамичка каменина

Постојат бројни керамички материјали дизајнирани да асфалтираат надворешни простори. Керамичката каменина е една од најценетите за неговата отпорност на лошите временски услови и издржливоста. И порцеланска каменина што е најмногу Отпорен на влага благодарение на неговата мала порозност.

Надвор од техничките предности, керамичката каменина има и бројни декоративни предности. Тоа е материјал способни совршено да ги имитираат текстурите на природни материјали како што се камен, мермер, 'рѓа или дрво. Тие исто така се претставени во различни формати и завршувања.

 • За: Отпорност и разноврсност
 • Против: Цената (ако зборуваме за порцеланска каменина)

Бетон

Бетонот направи револуција во светот на дизајнот на ентериер. Овој материјал е еден од најценетите и во затворени простории и на отворено за да создаде трезни простори со индустриска и современа естетика. Естетика, втората, на која особено придонесува отсуството на споеви, можноста за создавање на континуирани површини.

Правилно запечатен, одлично издржува на неповолните временски услови. Во споредба со останатите опции што веќе ги разгледавме, тоа е ефтин материјал. Ниту неговата цена, ниту неговото одржување нема да ве разбудат.

 • Во корист: Модерна естетика, ниска цена и одржување.
 • Против: Студената естетика.

Екстериери со бетонски и композитни подови

Композитен

Композитот е материјал за рециклирање и што може да се рециклира, кој не пука, не се распаѓа, не отекува, не гние и не менува бои. Не се лизга, многу е отпорен и нуди висока издржливост дури и во најнеповолни услови. Не бара одржување и прифаќа финиш сличен на оној од дрво, со можност за избор од широк спектар на тонови и формати.

 • Во прилог: Отпорност, издржливост, цена и инсталација
 • Против: -

Вуд

На дрвени подови сепак уживаат а голема побарувачка и покрај одржувањето што го бараат да остане во добра состојба. Топлината што ја носат на надворешните простори е непобитна, но тие страдаат многу ако се изложени на нагли промени на температурата и услови на постојана влажност.

Трајноста ќе зависи и од видот на дрвото и од условите на кои е подложено и од одржувањето што е обезбедено. Боровото дрво што ќе го најдете во многу формати е најекономично, но не и најсоодветно. Најсоодветни за надворешна употреба се тропски шуми како Тека или Акација.

 • Во прилог: Природна и топла естетика
 • Против: Трајност и потреба за годишно одржување.

Кој од овие типови надворешни подови би го одбрале за вашата тераса или внатрешен двор? Запомнете дека не мора да изберете само еден, можете да ги комбинирате за да го постигнете најдоброто од секоја од нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.