Вежби што треба да ги направите во теретана кои се многу комплетни

Вежби што треба да ги направите во теретана

Ако сè уште не знаете од каде да започнете во теретана, ние ви помагаме во тоа. Бидејќи е вистина дека понекогаш започнуваме да правиме серии, тренираме само одредена мускулна група и добро е што ќе се посветиме на неколкумина, или да ги менуваме во денови или на тренинг, како што претпочитате. Дали сакате да го знаете вежби што треба да ги направите во теретана?

Сигурно многу од нив веќе ги знаете, но ние ќе ви кажеме кои можеби се најцелосни за вас. Така, ќе можете да го оставите вашиот тренинг целосно обновен или обновен, знаејќи го тоа со само неколку вежби ќе го вежбате целото тело. Зарем тоа не е една од одличните идеи? Па, не пропуштајте сè што следи.

Воен печат, основна вежба за рамената

Можеби дома немате тегови или решетки, па една од вежбите што треба да ги направите во теретана е оваа. Тоа е за воен печат што ќе не натера да ги вежбаме рамената. Иако грбот исто така ќе биде вклучен на одреден начин. За да го направите ова, можеме да земеме неколку тегови или тегови во секоја рака, иако ако претпочитате, можете да си помогнете со шипка и да поставите диск на секој крај. Ова ќе ви овозможи да ја подигнете тежината што одговара на вашите потреби. Вежбата се состои во одржување на лактите свиткани, држење на рацете на ниво на градите, движење за да се подигнат рацете над главата, достигнувајќи да ги истегнете. Тоа е нагорен притисок што ќе го постигнеме во неколку повторувања.

Како да направите повлекувања во теретана

Повлекувања за грбот

Исто така, може да имате уред за нив на theидот од вашиот дом, иако во теретана ќе ви кажеме дека ќе имате. И покрај тоа Тој е еден од најбараните за да може да работи на задната странаа, исто така, има многу лошости. Бидејќи не е секогаш лесно да се добијат. Од моментот кога ќе започнете да излегувате, тогаш ќе видите дека следниот сепак ќе биде подобар од претходниот и мотивацијата, многу повеќе. Тоа е целосна вежба бидејќи рацете, па дури и јадрото, исто така, ќе бидат вклучени во неа.

Притиснете клупа помеѓу вежбите што треба да ги направите во теретана

Да, тоа е едно од добро познатите и најцелосните. Бидејќи во овој случај ќе вежбаме пекторални, како и рамења. За да го направиме ова, мора да легнеме на грб на клупата. Потоа, ставете ги стапалата на земја, соберете ги глутевите и поставете ги скапулите. Да ја земеме шипката и тежината што ќе ги спуштиме до висината на градната коска или малку пониска. кога ќе дојдеме до тоа, ќе се вратиме на ниско ниво со поттик, но да, падот ќе биде побавен. Дишењето и концентрацијата мора да не придружуваат во секое време за да не изгубиме рамнотежа.

Вежбате грб и нозе со кревање мртва точка

Да, тој е уште еден од великаните кои не сакаа да ја пропуштат ниту оваа парада за вежби. И грбот, колкот или лумбалниот дел, како и нозете ќе страдаат од вежбање на кревање на патиштата. Можете да го направите и со тегови и со шипка, според вашиот слободен избор. Додека ја спуштаме тежината со рацете, нозете треба да бидат свиткани, додека грбот се одржува исправен и малку го потпираме телото напред. Но, запомнете дека треба да ги истуркате градите надвор, за да не ја туркате шипката премногу напред. Itе го однесеме што е можно поблиску до телото за да избегнеме движења што можат да го оштетат грбот.

Сквоти со мрена

Сквоти со мрена

Во овој случај, покрај нозете, ќе работиме и на квадрицепс и секако, лумбален дел. Значи, тоа е уште еден од најголемите што го имаме во нашиот живот и меѓу вежбите што треба да ги правиме во теретана. Тоа е уште еден од јасните примери дека мора да го држиме грбот исправен, додека стапалата или колената не се отвораат премногу. Мора да избегнете дека кога одите надолу, ќе направите грешка да ги зближите колената или да се движите премногу. Оттука, ние мора да ја прилагодиме тежината бидејќи имаме повеќе или помалку вежбање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.