Вежби и истегнувања за вратот

Истегнување на вратот

Денес повеќе од обука сама по себе, ќе си дозволиме да бидеме занесени од серија вежби или истегнувања на вратотНа Бидејќи како што добро знаеме, тоа е една од најкомплицираните области, која може да страда многу. Болката во вратот или дури и вртоглавица поради оваа причина се редослед на денот во нашите животи.

Затоа, ако е во наши раце да ги спречиме или подобриме, ништо подобро. Затоа, мора да имаме на ум дека постојат серија вежби со кои ќе можеме повеќе да го опуштиме вратотНа Бидејќи некои проблеми со грлото на матката се поврзани со контрактури. Да започнеме?

Латералниот врат се протега

Оваа вежба е една од најпознатите и покрај тоа, можеме да ја најдеме и во различни форми. Еден од нив е дека можеме да го направиме тоа седејќи, оставајќи ги рацете надолу и рамената исто така. Ако направиме малку сила и на двете места, толку подобро. Во тој момент треба да го навалите вратот настрана, како увото да сака да го допре рамото. Важно е никогаш да не се присилувате и да ја правите вежбата нежно. Itе го направите тоа од десната страна, а потоа одлево или обратно.

Вежби за грлото на матката

Секако Друга варијанта на овие истегнувања за вратот е да го направите со помош на ракатаНа Наместо да ги оставиме рацете надолу, ја држиме главата со раката на страната каде што сакаме да се истегнеме. Потоа, ќе останеме неколку секунди вака за да се префрлиме на другата страна. Не користете премногу притисок ниту со раката, тоа е само корисно.

Мазната глава се врти

Ние исто така можеме да ги наизменично вежбите или истегнување за вратот погоре со оваа. Тоа е наједноставно затоа што имате опција да можете да го правите тоа и седејќи и стоејќи. Во двата случаи, почетната позиција е слична, бидејќи треба да ги спуштиме рацете и рамената. Откако ќе бидете подготвени, време е да ја затресеш главатаНа Тоа е, ќе направиме пресврт на едната, а потоа на другата страна. Сето ова на бавен начин за да избегнете несакана вртоглавица. Тоа е совршен начин за активирање на мускулите на областа на трапезиус.

Се протега на вратот и ја наведнува брадата

Како може да биде помалку, се соочуваме со уште една од најлесните вежби за изведување. Станува збор за одржување на телото исправено, односно делот од градите не може да се движи. Оттаму, она што ќе се движи е вратот и брадата. Затоа што ќе направиме движење на вратот напредНа Замислуваме дека имаме гумен врат и сакаме да го истегнеме што е можно понапред, но не надолу. Внимавајте да не го поместите остатокот од телото. Кога ќе го истегнеме, време е да го земеме тој врат и ќе го направиме наназад, оставајќи брадата целосно да се залепи за него.

Исто така, треба да се истегне 'рбетот

Иако се фокусираме на делот од вратот, точно е дека 'рбетот е исто така обединет и треба да го земеме предвид. Има многу вежби што можеме да ги направиме за неа, но во овој случај она што ќе го пробаме е дека движењата се обединети и исто така дизајнирани за нашиот врат. Значи, мора да бидете целосно исправени. Со други зборови, како конец да ја влече главата нагоре за вас. Во овој случај ни треба истегнете го грбот и вратот, но сите без принудување, иако колку повеќе можеме, толку подобро. Потоа се релаксираме и се враќаме на почетната позиција. Вратот ќе оди директно и за тоа, брадата се спушта малку надолу како да сакате да ја означите двојната брада. Го сфативте? Потоа направете неколку повторувања и ќе ја забележите промената.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.