Вежби за тенки нозе

Како да се намали обемот на ногата

Дали сакате да знаете кои се најдобрите вежби за слабеење на нозете? Денес ќе оставите сомнежи бидејќи тоа е една од оние опции што многу и многумина ја бараат. Не е секогаш лесно да се спушти таа специфична област на нашето тело и поради таа причина, ние имаме тенденција да брзо очајуваме.

Затоа, најдобро е да направите а комбинација на основни вежби, други специфични и сето тоа го опкружува со здрава исхрана каде што има. Само тогаш можеме да постигнеме сè што сме зацртани да направиме. Се разбира, мора да имате малку трпеливост и инсистирање. Дали почнуваме да се бориме за нашата цел?

Како брзо да ги согорувате мастите во нозете

Иако сакаме, веќе споменавме дека не можеме секогаш да брзаме со маснотии во која било област од телото. Но, точно е дека можеме да најдеме некои маршрути малку пократки. Првиот е да размислите за здрава исхрана или начин на живот. Не мора да останеме гладни Не многу помалку, но ние го намалуваме внесот на калории, се одлучуваме за повеќе зеленчук и протеини, чуваме јаглехидрати, но некое време вадиме од нашите животи пржена храна и пецива.

Хранење на потколениците

Од друга страна, тука е и делот од вежбата што е завршен со храна. Во овој случај, можете да започнете со скокање во правење дисциплини како што се кардиоваскуларни активности. Кои се? Па, одете на прошетка со умерено темпо, вежбајте велосипедизам или вртење и секако, искачувањето или спуштањето по скалите исто така се смета за такво. Сите тие се активности каде срцето трча речиси од првата минута, што ќе даде подобар резултат кога станува збор за збогување со маснотиите. И пред, за време и после, не заборавајте да пиете многу вода или билни чаеви и да оставате пијалоци со шеќер. Вашите први чекори за постигнување на посакуваната цел се веќе направени!

Што да престанете да јадете до тенки нозе

Тоа е многу повторено прашање кога зборуваме за губење на тежината во нозете или другите области на телото. Но вистината е дека навистина треба да јадеме, но поздраво и поразновидно. Вистина е дека еднаш неделно можеме да се занесеме, но ако одржиме начин на живот заснован на здрава исхрана, ќе ја постигнеме целта порано отколку што очекуваме.

 • Ние мора да се збогуваме, или збогум, со целата претходно зготвена храна, пржена или со пецива.
 • Слично на тоа, исто така и на газирани газирани пијалоци или пакувани сокови.
 • Drinkе пиеме повеќе инфузии или кафе, но со обезмастено млеко, како и јогурти исто така без шеќер.
 • Што се однесува до месото, вистина е дека неколку пати неделно можете да имате што сакате. Но, огромното мнозинство на време треба да се фокусираме на бело месо како пилешко или мисирка.
 • Риба, туна и некои морски плодови, исто така, ќе бидат дел од нашата нова диета.
 • Се разбира, сите тие протеини треба да се комбинираат со зеленчук. Всушност, овие ќе покријат половина од вашата чинија. Од другата половина, едниот дел ќе биде наменет за протеини, а другиот за јаглехидрати, како што е леб од цели зрна или тестенини.
 • Вклучува овошје за грицкање моменти и за придонесот на витамини што исто така ви требаат.

Вежби за тенки нозе и бутови

Која е најдобрата вежба за да ги намалите нозете? Тоа е прашање што секогаш нè прогонува и дека сега, го имаме одговорот. Но, тоа не е само едно, туку ќе најдеме неколку и сите навистина ефикасни, па затоа ќе ги тестираме на нашето тело.

Сквотови

Пред да започнете кога ги има Рутина за вежбањеСекогаш е препорачливо претходно да се загреете за да избегнете последователни повреди. Тоа, рече, одговарајќи на прашањето за најдобрите вежби за тенки нозе, останавме со сквотови на првата позиција. Имаме неколку верзии, со или без тежина, со шипка, сумо, изометрискаитн. Но, мора да се каже дека сите тие ќе бидат повеќе од совршени за да се справат со она што не носи денес денес. Уште повеќе, можете да креирате рутина со неколку видови за да го направите вашиот тренинг попријатен. Не заборавајте да одмарате околу 20 секунди помеѓу секој блок за повторување.

Прошетки

Во овој случај, чекорите ќе ни помогнат да изгубиме тежина, но и да ја тонираме целата нога. Значи, исто така, мора да биде присутно во нашата секојдневна рутина. Станувате, со мало раздвојување помеѓу нив и повлечете чекор наназад со едната нога, додека другата останува свиткана. Но запомнете дека коленото не треба да го поминува делот од стапалото затоа што тогаш би можеле да имаме некаква повреда. Просторите можат да бидат со скокање, странично, со удар на подигање напред или назад, итн. Она што нè тера уште еднаш да имаме избор да ја создадеме нашата совршена рутина за обука. Можете да комбинирате сквотот и да излезете од него, да одмаете.

Зачекори нагоре и надолу

Чекор, клупа или чекор ќе бидат основите на ваква вежба. Затоа што исто така ни овозможува да им даваме на нашите нозе повеќе движење, што толку многу го бара тоа. И исто така ги вклучуваме колковите, четворките или телињата во ваква вежба. Почнуваме да стоиме пред нашиот чекор, но ако сте се одлучиле за клупа или фиока, тоа не треба да биде повисоко од колената. Ставаме едната нога на неа, правиме чекор и се туркаме нагоре со другата нога. Без оглед на избраната висина, секогаш обидувајте се да не го лакувате телото, туку да го држите грбот исправен, правејќи ја силата во нашите нозе. Можете да ги менувате нозете за поизбалансирана завршница.

Скокови скокови

Burpees

Тоа е целосна вежба, затоа мора да биде и во нашата обука. Можете да започнете и сквотирање и сквотирање. Потоа, ставајќи ги рацете на земја, ќе ги фрлите нозете назад, со мал притисок. Потоа ќе станеме и да, ќе скокнеме на нозе, да се вратиме на земјата за да го започнеме процесот. Ако се направи на агилен начин, ќе добиеме добар резултат бидејќи тоа исто така ќе го натера срцевиот ритам многу. Секако, интензитетот и напорот секогаш треба да ги прилагодувате на вашите потреби.

Вежби за тенки нозе и елиминирање на целулитот

Друг проблем што нè загрижува е целулитот. Една од оние пречки што не може секогаш да се надмине, затоа мора да сториме многу од наша страна. Покрај сите претходни препораки, мора да се додадат и одредени нијанси. На пример, во делот за храна, точно е дека овошјето е исто така присутно, но во овој случај, ќе се обложиме повеќе на јагоди, лубеница или банана бидејќи тие имаат антиоксиданти и не спречуваат да задржуваме толку многу течности, што е една од основите со кои се акумулира омразениот целулит.

Меѓу вежбите за тенки нозе и елиминирање на целулитот, остануваме со оние за кои е потребна малку сила. Најдобро за ова е да се обложувате на еластична лента, која секогаш помага да се тонизира секој дел што работи. Значи тука е навистина потребно. Не заборавајте и на дневните и на чучњевите кои никогаш не можат да изостанат поради оваа причина. Но, запомнете дека во овој случај, исто така можете да си помогнете со телесната тежина, да уживате во подобри резултати. Исто како и одење нагоре и надолу по скалите, каде што можете да ставите тежина и на глуждовите. Ова ќе помогне да се елиминира доделувањето и да можете да ги покажете нозете на скандалот порано отколку што очекувате.

Сквотови целосна вежба за нозете

Трикови и вежби за да ги намалите бутовите

Меѓу триковите што остануваат да се споменат, остануваме со тоа треба да го зголемите внесот на протеини. Бидејќи покрај тоа што е заситен и ни помага да ја зголемиме мускулната маса. Ако сте од оние кои не можат да пропуштат кафе наутро, тогаш пијте го умерено, но не заборавајте за тоа. Покрај тоа, секогаш можете да го придружувате со обезмастено млеко. Веќе знаете дека тоа е пијалок кој го забрзува метаболизмот, така што исто така ни треба во животот. Солта се спушта на едната страна, како што веќе претпоставувате, и најдобро е да додадете зачини како лук, оригано или што повеќе ви се допаѓа. Getе добиете вкус, но без задржување на течности.

За да ги истегнете бутовите можете да се обложите и на други вежби како што се мостот на рамената. Тоа е, мора да легнете на грб со свиткани нозе и малку по малку да дишете и да го кревате телото, но не го правете тоа во блок. Stayе останете поддржани од стапалата и делот од рамената. Оваа вежба може да се менува со кревање на раката или ставање на нозете на прстите. Тоа е едно од положбите што обично се прават во пилатес и оваа дисциплина ќе ни помогне со своите пози и вежби што тонираат. да ја постигнеме нашата цел.

Прошетајте со тежина

Подигнувањето на ногата е уште едно од најосновните. Лежејќи повторно, со лицето нагоре, ќе ја подигнеме едната нога и потоа полека ќе ја спуштиме без да ја допираме земјата кога ќе ја кренеме другата. Покрај вежбањето на оваа област, истото ќе го сториме и со стомакот. Значи, ние веќе убиваме две птици со еден камен! Малку по малку и следејќи ги сите совети, сигурно ќе ја забележите разликата. Кажи НИ!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.