Важноста на добро проветрување на домот

Мајка и син играат на прозорецот.
Имајте добра вентилација дома е клучна за да станеме здрав дом. Дали имате тенденција да проветрувате често? Важно е да го правите редовно, за да ги намалите загадувачките елементи.
Несоодветната вентилација во домовите е способна да генерира зголемување на бактерии, значително зголемување на елементи штетни за здравјето, како што се честички на влага, можни бактерии од животинска коса, јаглерод моноксид или јаглерод диоксид.

Ако домот не е добро проветрен, ова може негативно да влијае на здравјето на луѓето. Меѓу другите симптоми, се зголемуваат главоболки, респираторни проблеми или проблеми со заспивање, ова се некои од примерите за последиците од не вентилација на куќата.
Во куќа што има соодветна вентилација, помалку е комплицирано да се регулира влажноста на куќата, елиминирање на грини, честички од прашина, Лошите мириси исто така ќе бидат елиминирани и благодарение на тој нов удар на кислород, ќе можете да ја зголемите циркулацијата на воздухот.
Вентилацијата е многу важна за домот.

На овој начин ќе знаете дали имате соодветна вентилација во вашата куќа

Важно е да се спроведе навика да се емитува куќата секој ден, понекогаш веруваме дека правиме се што е можно за да имаме здрав дом, сепак, можеби не правиме сè како што мислиме. За да знаете дали вашиот дом е добро проветрен, доволно е да следите низа упатства.

Вашата куќа веројатно нема соодветна вентилација, затоа што понекогаш забораваме да го користиме апаратот за готвење или во други случаи немаме екстрактор во бањата за да ни помогне да ја вентилираме просторијата.. Доколку немате вентилатор за издувни гасови за прочистување на воздухот, треба барем да ги отворате прозорците двапати на ден.

Од друга страна, ако одлучите да пушите во куќата, тоа може да ја зголеми акумулацијата на токсични честички, што го влошува здравјето на сожителите.

Ова се придобивките од одржувањето на добра вентилација дома

Домот мора да се вентилира многу добро, така што циркулацијата на воздухот е најдобра. За да се случи ова, најдобро е да се вентилира наутро и секој ден. Што повеќе, обидете се да имате струја во вашата куќаДоколку имате можност, креирајте нацрти со отворање прозорци во двата правци.

Само со вентилација 10 минути на ден, ќе добиете вашата куќа да има поголеми придобивки, како што се оние опишани подолу.

 • Намалување на алергиите.
 • La оксигенација од воздухот и отстранување на јаглерод диоксид.
 • регулирање на влажност на воздухот
 • Е отстраните на лоши мириси и наполнет воздух.
 • Е добиете одмори се подобро бидејќи куќата ќе биде многу повеќе проветрена и чиста.

Ова се последиците од лошата вентилација во домот

Во домот, вентилацијата мора постојано да се надгледува за да се избегне воздухот да не дише и секогаш да остане внатре. Удобноста и благосостојбата на сожителите зависи од тоа да имате свеж и обновен воздух секој ден.

Пареата што се создава при готвење, при капење, ако користиме греење заедно со слаба вентилација, може да предизвика мал недостаток на кислород, но тоа не повлекува штета на здравјето.

Овој комфор за оние кои живеат во домот, мора да издржи од оваа причина, вентилацијата мора да се прави постојано и секој ден периодично. Немање куќа со добра соодветна вентилација, тоа е поврзано со стрес и одредени респираторни состојби.

Сонувачка девојка која гледа низ прозорецот.

Вака добивате подобар квалитет на воздухот во домот

Ние мора да разликуваме важен аспект, бидејќи во зимски времиња, системите за греење можат да се користат постојано и тие многу ја сушат околината.

Ова може да се компензира со користење на одредени навлажнувачи. и привлечна за техниката на природна вкрстена вентилација, што ја спомнавме претходно.

За една куќа да работи со соодветна вентилација и во летните месеци, препорачливо е да се контролира употребата на електрични апарати, избегнувате светла што произведуваат многу топлина, опремете со мебел од цврсто дрво и ставете растенија што овозможуваат изолација на топлината.

Како да проветрите дом

Следно, ќе ви дадеме неколку клучеви за да можете да го проветрите вашиот дом со три различни техники што можете да ги примените во пракса денес.

Природна вентилација

 • Неопходно е да се обнови воздухот со отворање на прозорците кон избегнувајте кондензација на воздухот во куќата. Тоа се прави само со отворање на прозорците.
 • Проветрете ги и просториите важно е да се отстрани влагата произведени ноќе со дишење, можете да проветрите најмалку 30 минути.

Вкрстена вентилација

Ова е најдобра практика за вентилација на домови, што треба да направите е да се отворат два прозорци на две спротивни места на куќата, така што се создава внатрешна воздушна струја што го обновува кислородот брзо и ефикасно.

Присилна вентилација

Овој тип на вентилација е различно затоа што:

 • Се спроведува благодарение на механички елементи.
 • Ефектот на оџакот можете да го направите така што топлиот воздух се крева нагоре и ладниот се спушта.
 • Користете херметички прозорциОвие треба да овозможат минимум размена на воздух за да се обезбеди здравје и квалитет на воздухот во затворените простории.

Користете навивачи

Друг начин за вентилација на вашиот дом е преку вентилатори, кои ни помагаат да го циркулираме воздухот на подобар начин. Со цел да постигнете најдобра вентилација, можете да ги извршите овие чекори:

 • Ставете вентилатор што е можно поблиску до отворен прозорец, насочен кон прозорецот. Ова им овозможува на честичките што живеат во домот ефикасно да се евакуираат.
 • Не насочувајте ги навивачите кон други луѓе, бидејќи тоа може да предизвика загаден воздух да оди директно кон нив.
 • Конечно, препорачуваме користете тавански вентилатори кои ви помагаат да ја подобрите циркулацијата на воздухот во домот, без оглед на тоа дали прозорците се отворени или не.

Ограничување на луѓето внатре во куќата

Друг начин да го вентилирате вашиот дом или да се осигурате дека не надополнува премногу непожелни честички и бактерии, е ограничување на бројот на луѓе кои се на истиот простор и одредено време во вашиот дом. Затоа, препорачуваме да ги следите овие упатства:

 • Ограничете го бројот на луѓе што го посетуваат вашиот дом. 
 • Соберете се на најголемите и најпространи места, за да можете да одржувате што е можно повеќе растојание.
 • Погрижете се посетите да бидат што пократки.
 • По посетата, не заборавајте да проветрите.

Сето ова ќе му помогне на квалитетот на воздухот во вашиот дом да остане стабилен и пред сè, здрав. Не заборавајте да ја вентилирате вашата куќа наутро најмалку половина час за да можете да дишете свеж воздух.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.