Бугарски сквотови и нивните придобивки

бугарски сквотови

Има многу вежби кои можеме да ги вклучиме во нашата секојдневна рутина. Но, една од оние што не може да недостасува е бугарски сквотови. Можеби оваа варијанта не ја знаете под тоа име, но без сомнение тоа е уште една идеја која треба да ја земете во предвид. Повеќе од се затоа што е едно од најкомплетните движења.

Така, тргнувајќи од ова, знаеме дека ќе бидеме во добри раце, да му обезбедиме на нашето тело се што му е потребно. Подолу ќе дознаете се што треба да знаете за тоа што всушност се бугарските сквотови и кои се големите придобивки. Само тогаш можете да започнете со нив што е можно поскоро. Подготвени или подготвени?

Што се тоа бугарски сквотови

Веќе неговото име покажува дека се соочуваме со различни сквотови. Во овој случај, оваа сорта е дадена затоа што за да можеме да сквотиме и да го спуштиме телото, треба да ја имаме едната нога назад и околу половина нагоре. Сигурно сега ќе сфатите какви се тие навистина! Како да ги правиме правилно? Па, прво мора да изберете висок дел, но тој не е повеќе од вашето колено. Стоите со грбот кон овој дел и го ставате врвот на стапалото на таа висина. Другата нога ќе биде целосно исправена, бидејќи таа е вашата точка на поддршка на земја. Сега треба само да ја свиткате ногата што беше исправена и да го задржите телото без да го заоблените. Се разбира, не заборавајте да не одите премногу ниско, бидејќи коленото не може да го надмине стапалото.

Сега кога знаете како да ги направите, можеме да ви кажеме и дека можете да се одлучите за најкласичните. Односно оние што ги носат со своето тело, но ако сакате да додадете повеќе интензитет и повеќе работа, можете и да дозволите да ве понесе направете ги со тегови во раце или со шипка. Вие избирате!

Предности на бугарскиот сквот

Иако е точно дека чучњевите се една од тие вежби бидејќи одлично делуваат на телото, сепак и Бугарите не заостануваат. Совршени се за интегрирање во секојдневната рутина.

Тие ги зајакнуваат мускулите

Несомнено, сите овие видови на вежби имаат една од најважните цели, како што е зајакнувањето на мускулите. Од gluteus maximus до квадрицепсите, па дури и јадрото ќе имаат корист. Бидејќи иако некои не учествуваат директно, тие исто така ќе бидат вклучени во самата вежба и тоа ги тера да работат.

Повеќе флексибилност

За да постигнеме поголема флексибилност, мора да имаме константна рутина. Така, малку по малку можеме да видиме подобрување во нашето тело. Кога ќе почнете да правите вакви вежби секој ден, зглобовите стануваат посилни и се зголемува флексибилноста благодарение на тоа. Не заборавајќи дека ги спречува и повредите.

придобивките од сквотови

Согорува маснотии

Секогаш размислуваме да правиме одредени вежби бидејќи огромното мнозинство се совршени за согорување на маснотии. Бугарските сквотови се и затоа, секогаш мора да го имаме на ум. Да, мораш комбинирајте кардио вежби и вежби за сила за подобар одговор. Така ќе изгориме многу повеќе отколку што мислиме.

Го намалуваат целулитот

Целулитот е проблем на многумина и многумина. Сигурно сте пробале бескрајни лекови и тоа е дека завршувањето не е лесно. Значи мора да имаме добра исхрана и да ја комбинираме со најдобрите вежби. Еден од нив е овој, бидејќи бугарските чучњеви ќе ви помогнат да се ослободите од тие непожелни јазли. Повеќе од сè затоа што работата што ја работиме се фокусира на местата каде што обично се концентрира овој проблем со целулитот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.