Брза пита со јаболка со 4 состојки

Брза торта со јаболка

За да ја направите оваа пита со јаболка ќе ви требаат само 40 минути. Првите 10 минути вие ќе работите, а потоа рерната ќе се погрижи за останатото. Затоа и го именувавме Брза торта со јаболка и станува идеален десерт за неочекувани посети.

четири состојки, не ти треба повеќе! И многу е веројатно дека имате барем три од овие состојки во оставата, чајната кујна: јаболка, путер и шеќер. Можеби ќе треба да го купите четвртиот: правоаголен лист лиснато тесто.

Подготвувањето на оваа торта не само што е брзо, туку и многу едноставно како што ќе видите во чекор по чекор што го споделуваме подолу. И нема многу да се направи за да уживате во овој десерт со а крцкава златна надворешност и многу сладок и нежен ентериер. Пробај!

Состојки

 • 1 лист лиснато тесто правоаголно
 • 2 лажици стопен путер
 • 3 лажици кафеав шеќер
 • 2 јаболка
 • Нотка цимет (по избор)
 • Шлаг шеќер (по избор)

Чекор по чекор

 1. Расукајте го лиснатото тесто на истата хартија во која доаѓа завиткана, ставајќи ја на плехот за печење.
 2. Вклучете ја рерната со загревање нагоре и надолу на 210ºC за да се загрее додека ја подготвувате тортата.
 3. За да започнете да го правите тоа, премачкајте со путер лесно листот лиснато тесто.
 4. После намачкајте со шеќер на средината на листот, како што можете да видите на фотографијата, оставајќи најмалку 1,5 сантиметар чисти на рабовите.

Брза торта со јаболка

 1. Излупете ги јаболката, исечкајте ги на тенки кришки и ставете ги врз шеќерот, малку набиен еден врз друг.
 2. Откако ќе заврши, посипете со прстофат цимет.
 3. Тогаш затворете ја масата, превртувајќи го чистиот дел од тестото врз јаболката.
 4. Да се ​​заврши четкајте ја површината со путер и избоцкајте со вилушка на неколку места пред да го однесете во рерна.
 5. Печете околу 25 минути или додека лиснатото тесто не стане златно.
 6. Извадете од рерна, посипете со шеќер во прав и оставете го да отстои неколку минути пред да го послужите или ќе изгорите!

Брза торта со јаболка


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.