Борете се против цревните паразити со млеко и нане

Нане

Никогаш не сте помислиле на оваа мешавина, но комбинирањето нане и млеко е многу корисна алатка за да се избегнат цревни паразити.

Важно е да направите една или две деорминирање годишно, и еден начин да се направи тоа е со овој метод. Цревните паразити се тивок проблем и доколку не се лекуваат може да предизвикаат досадни симптоми.

Едно од најефикасните средства за напад на овој проблем е преку оваа комбинација на млеко и нане, можеме да извршиме природен третман истовремено со вкусен, идеален за цревата и непцето.

Труење со храна

Кои се цревните паразити

Цревните паразити можат да бидат здравствен проблем, и поради оваа причина, мора да обрнеме внимание на тоа. Ако живееме со домашни миленици, би било погодно овој третман да се спроведува двапати годишно.

Клучот за да можеме да ги третираме е да сфатиме дека имаме паразити, а најдобриот начин да се знае е да научиме да ги откриеме преку симптом:

 • Главоболки. 
 • Промени во нашата апетит.
 • Непријатност гастроинтестинални: надуеност, запек, дијареја, болка или убод.
 • Замор.
 • Нервоза, раздразливост, вознемиреност. 
 • Тоа нè менува расположи се.
 • Чешање во анусот или на врвот на носот.
 • Тие ја менуваат столицата. 
 • Нагло слабеење

Третман за deworming

Елиминирањето на паразитите не е лесно, бидејќи тие се многу отпорни и успеваат да преживеат. Многу храна што ја консумираме ја промовира нивната пролиферација без да знаеме за тоа. Од оваа причина, тоа е погодно откријте симптоми и посетете лекар ако мислиме дека имаме паразити во цревата.

Кога треба да го извршите третманот против паразити, треба да земете предвид дека нема да можете да ја прескокнете диетата, бидејќи ако не ја елиминираме храната што ги храни овие паразити, нема да се ослободиме од нив.

За да се постигне најкорисен лек ќе мора да избегнеме: 

 • Сирење и јогурти. 
 • Алкохолни пијалоци. 
 • Шеќер и многу слатки плодови. 

Основата на третманот ќе биде строга диета во комбинација со некои антипаразитски лекови. Во овој случај, ние сакаме да зборуваме за a малку познат лек што може да биде многу вреден за вас. Пијалок инфузија на млеко со нане, која во исто време може да се надополни со суров лук и семки од тиква.

Како што можеби знаете, лукот е многу корисен природен антибиотик, а семето од тиква е антипаразитски. Поради оваа причина, не двоумете се да ги вклучите во вашата исхрана.

млеко и домашно свежо сирење

Најдобар лек за млеко и нане

Оваа мешавина од овие две состојки е антички, многу природен и едноставен лек за елиминирање на цревните паразити. Како што ви рековме, ако чувствувате болка и одредени симптоми споменати погоре, не двоумете се да одите кај вашиот матичен лекар за да го подобрите вашето здравје, тој ќе го предложи најдобриот третман.

Сепак, овој лек може да биде корисен како превентивен. Нането не е само ароматично и дигестивно растение, туку има и антипаразитски својства. Забележете да го направите овој лек дома.

Состојки

За да уживате во овој третман, потребни ви се само две состојки:

 • 250 мл обезмастено млеко. 
 • 15 лисја нане или свежа мента.

Подготовка

 • Додадете ги состојките во тенџере и загревајте сè додека не достигне точка на вриење.
 • Кога ќе скршам до врие, исклучете го огнот и оставете го да се олади малку додека не се загрее и можете да го земете.
 • Направете го овој домашен лек непосредно пред да го земете, не го оставајте за „после“.

Како да го земете овој лек

Овој третман е многу ефикасен, земете го на следниов начин:

 • Идеалот е да се земе ова лек за постење, веднаш по правењето и пиењето топло.
 • Consumе мора да почекате најмалку половина час пред да консумирате цврста храна.
 • Пијте го ова задоволство најмалку 9 дена. 
 • Како што ви рековме, ќе мора да го правите тоа најмалку двапати годишно, како третман или превентивен пијалок.

Други лекови

Знаеме дека постојат и други третмани кои можат да бидат корисни за многу луѓе. Ако страдаат од паразити, многу директно одат во аптеки и повеќе традиционални лекови, овие се фокусираат на грижа за цревната бактериска флора, која предиспонира да страдаме од повремена констипација.

Поради оваа причина, секогаш се препорачува да се земе пробиотици, или аптека или природни јогурти како што е кефир.

Забележете ги нашите препораки и избегнувајте цревни паразити. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.