Аспарагус со авокадо и винегрет од јагоди

Аспарагус со авокадо и винегрет од јагоди

Дали сакате да претворите некој едноставен аспарагус во А. фантастичен стартер со што да ги изненадите гостите? Сè што треба да направите е да додадете некои овошја во винегретата и да ја декорирате чинијата со зеле или цвеќиња што може да се јадат ако сакате да одите на следното ниво.

На аспарагус со авокадо и винегрет од јагоди тие се подготвуваат брзо како традиционалните аспарагуси со винегрет. Овошјето, сепак, му дава дополнителен вкус и боја. Во лето можете да додадете зрела праска на равенката. Пробајте ги! Тие се многу освежувачки.

Состојки

 • 10-12 груб аспарагус
 • 6-8 јагоди
 • 1/2 авокадо
 • Сок од половина лимон.
 • 1/4 црвен кромид
 • Грст бор ореви
 • 50 ml екстра девствено маслиново масло.
 • 1 лажица балсамичен оцет
 • 1 лажица благ јаболков оцет.
 • 1 лажичка мед
 • Нотка сол
 • Пупки и цвеќиња за украсување (по избор)

Чекор по чекор

 1. Се сече на квадрати јагоди и авокадо. Намачкајте со сок од лимон за да не оксидира авокадото и да се резервира во сад.
 2. Кромидот ситно исецкајте го и додадете го во садот.

Аспарагус со авокадо и винегрет од јагоди

 1. Измешајте во сад оставете ги настрана маслото, оцетот, солта и медот. Откако ќе се емулгираат, додадете ја смесата во садот.
 2. Лесно наздравете борови ореви во тава без масло и резервирајте до моментот на презентирање на садот. Можете да ги додадете во садот ако веднаш ќе го послужите.
 3. Ставете го аспарагусот во една или две јадења и покријте ги со дел од винегрет и борови ореви. Послужете го остатокот од винегретата во брод со сос.
 4. Украсете со зелени пука или цвеќиња и послужете.

Аспарагус со авокадо и винегрет од јагоди


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.