Што е токсоплазмоза и како таа влијае на бременоста?

Токсоплазмоза во бременоста

Токсоплазмозата е заразна болест, предизвикана од микроскопски организам наречен „toxoplasma gondii“ оттука и неговото име. Секој може да ја добие оваа инфекција, но кога станува збор за бремена жена ризиците може да бидат фатални. Затоа, многу е важно да се спречи инфекцијата со избегнување на конзумирање на одредени намирници кои можат да содржат протозои што ја предизвикуваат инфекцијата.

Тоа е затоа што паразитот што ја предизвикува инфекцијата може да ја премине плацентата и да го зарази фетусот, што би предизвикало вродена инфекција, односно пред раѓањето. Доколку тоа се случи во првите недели од бременоста, фетусот може да претрпи различни нарушувања во неговиот развој, со најлоши последици. Овде ви кажуваме се што треба да знаете за токсоплазмоза и како таа влијае на бременоста.

Токсоплазмоза во бременоста

За време бременоста Неопходно е да се следат одредени упатства и препораки во однос на храната и другите навики, бидејќи постојат различни ризици за развојот на фетусот. Еден од нив е инфекција со токсоплазмоза, болест која може да се зарази на неколку различни начини.

 • Преку консумирање месо малку или слабо сварено и содржи паразит.
 • Со остатоци од паразитот што може да биде присутен во измет на мачки.
 • Со зараза до низ плацентата од мајка до фетус.

Тоа е, токсоплазмоза не се пренесува од човек на човек, освен за време на бременост. И поради дополнителниот проблем што денес сè уште нема вакцина, неопходно е да се избегне зараза за време на бременоста. На овој начин се избегнуваат важни ризици во развојот на фетусот. Особено во првите недели од бременоста, каде што ризикот за плодот е уште поголем.

Ризици за фетусот

Токсоплазмозата може да биде повеќе или помалку сериозна за фетусот, особено во првите недели или до третиот триместар. Меѓу можните последици кои можат да настанат при заразување со инфекцијата за токсоплазмоза се следните.

 • Мала тежина при раѓање, што во медицински термини е познато како ретардација на растот.
 • Проблеми со видот, вклучувајќи слепилото.
 • ризик од спонтан абортусособено во првиот триместар од бременоста.
 • Токсоплазмозата исто така може влијае на развојот на централниот нервен системмозокот, слухот, црниот дроб, слезината, лимфниот систем, па дури и белите дробови.
 • Анемија.

Симптомите може да бидат многу различни во секој случај, она што често се јавува е доцнењето во дијагнозата откако ќе се роди бебето. Општо земено Не се ценат со голо око и се појавуваат бидејќи има доцнења или нарушувања во растот на бебето. Единствениот начин да се открие инфекцијата со токсоплазмоза за време на бременоста е преку амниоцентеза, интраутерински тест кој се прави кога има знаци на овој и други проблеми.

Спречете ја токсоплазмозата во бременоста

Имунитетот и чувствителноста на токсоплазмоза може да се детектираат во клиничките тестови направени од почетокот на бременоста, кои не го спречува неговото заразување во текот на целата бременост. За да го избегнете ова, треба да го следите советот на вашата бабица, кој во целина ќе биде следниот.

 • Не јадете месо што не е совршено сварено и/или претходно длабоко замрзнат.
 • Избегнувајте храна што се консумира сирова, како што се колбаси или карпачо.
 • земете само млеко и деривати кои се пастеризирани. Што значи дека не можете да земате меренга или производи кои содржат сурово јајце.
 • Ако имате мачки, само треба избегнувајте контакт со измет каде што се наоѓаат остатоци од паразитот во случај животното да јадело други сурови животни и да се зарази.

Ова не значи дека треба да се тргнете од вашата мачка, само престанете да ја чистите кутијата за отпадоци на вашата мачка и оставете ги другите да го прават тоа. И ако сакате да јадете надвор, погрижете се да изберете добро зготвени производи, избегнувајте сиров зеленчук во случај да не се многу чисти и што е најважно, уживајте во бременоста.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)