Пародонтопатија, што е тоа и како можете да го спречите?

La периодондитис е инфективно и воспалително заболување што е поврзано со непцата кои влијаат на меките ткива, лигаментите и коските кои ги поддржуваат забите. Понекогаш периодонтитисот може да биде многу агресивен и да предизвика губење на забите, иако за тоа да се случи мора да има некои фактори, кои се поврзани со акумулација на забен камен на површината на забот.

Кога коскеното ткиво што ги опкружува забите сè уште не е засегнато, тоа произведува само површно воспаление на непцата, ова е познато како гингивит, тоа е првата фаза на периодонтитис. Ако не се коригира, може да се влоши и да влијае на забите. 

Осврти со стоматолог.

Препорачливо е да ги препознаете првите симптоми, како што се црвенило и крварење на непцата, без оглед дали се предизвикани од четкање или ништо. Во моментов постои третман што дозволува ова да се чува настрана и да не доведе до нешто полошо, како што е професионално чистење на орална хигиена годишно или на двапати, и следење на основните упатства за орална хигиена, обично е доволно за да се контролира ова нарушување.

Кога гингивитисот не се контролира и не се презема акција, нарушувањето може да прерасне во периодонтитис, каде што веќе се цени загубата на коскеното ткиво и поддршката на забите.

Што е периодонтитис?

Познато е и како заболување на непцата. Тоа е сериозна инфекција на непцата што го оштетува мекото ткиво, кое доколку не се поправи, може да ја уништи коската што ги поддржува забите. Ова може да предизвика олабавување или губење на забите.

Тоа е многу честа болест и предноста што ја има е тоа што во голема мера може да се спречи. Обично е резултат на лоша хигиена на усната шуплина. Две четкање на забите на ден, чистење на конец секој ден, и редовни прегледи на забите може значително да го намалат изгледот на оваа болест.

Во зависност од степенот на влијание, набудуваме неколку нивоа: 

 • Почетен периодонтитис.
 • Умерен
 • Напредно
 • Некротизирачки.

Како се дијагностицира периодонтитис?

Ако имате непријатности во непцата, како што се крварење, болка или сомневање дека може да имате или гингивит или периодонтитис, она што треба да направите е да одите кај специјалист за стоматологија.

 • AДа, може да земете клиничка историја на вашата орална состојба, ќе спроведе одредени студии кои го поврзуваат периодонтитисот со кардиоваскуларни нарушувања, дијабетес или предвремено породување.
 • Испитајте ја устата за натрупување на забен камен и процени дали има крварење во непцата и други симптоми.
 • Ако е потребно, ќе се прават стоматолошки рендгенски зраци да се провери дали е изгубена коскената маса што ги поддржува забите.

Пародонтот предизвикува губење на забите.

Ова се симптомите на периодонтитис

Првите симптоми на периодонтитис Оние што треба да ги разгледаме се:

 • Крварење на непцата. 
 • Непцата се црвени и отечени. 
 • Повлекување на непцата.
 • Имајте гној на непцата.
 • Лош здив, халитоза.
 • Некоја подвижност во забите. 

Најдобар третман за периодонтитис

Специјалистот е оној кој мора да го изврши третманот за да спречи понатамошен развој на периодонтитисот. Стоматологот, откако ќе ја процени ситуацијата, ќе продолжи да го спроведува основниот третман отстранување на насобраните наслаги на скалата и извршување темелно чистење, под непцата и околу секој од забите.

Така што ова не се развива и не се влошува, мора да се спроведе важна превенција, каде што мора да се санира многу поголема хигиена и да се избегнува потрошувачката на тутун.

Нехируршки третмани:

 • Скалирање и планирање на коренот: Тоа е постапка каде мора да се отстранат бактериските плаки и забен камен акумулирани на површината на забите.
 • Фармакотерапија: тука секој случај се проценува според пародонтот и општата здравствена состојба на секој пациент. Се користат миење на устата, понекогаш антибиотици кои помагаат во контролата на бактериска инфекција.

Хируршки третмани:

Од друга страна, постојат и други видови на пародонтални операции кои овозможуваат лекување на овој периодонтитис.

 • Третман на рецесија на непцата. 
 • Хирургија на пародонтот во коските. 
 • Графтови de меко ткиво.
 • Графтови од ткаена коска.

Ефективно спречете го периодонтитисот

Пародонталните третмани мора да бидат индивидуални и да бараат посебно следење за секоја личност, бидејќи тие мора да бидат прилагодени на секој специфичен случај во зависност од видот на пациентот. Редовните посети на одржување се неопходни за да се провери напредокот на третманот и на крајот да се отстранат новите наслаги на забен камен и бактериска плака.

Редовните проверки и чистење треба да бидат клучот за да спречите периодонтитис да биде присутен во вашиот живот, затоа мора да ги следите следниве чекори:

 • Често посетувајте го вашиот стоматолог, кога и да ти каже, барем еднаш годишно.
 • Четка заби после секој оброк. 
 • Користете миење на устата. 
 • Не престанувајте да го користите забен конец барем еднаш на ден.
 • Промена на четка на секои три месеци. 
 • Избегнувајте пушење и умерена потрошувачка на алкохол

Оваа пародонтална болест се појавува кога ткивата што ги поддржуваат забите се воспалуваат поради збир на бактерии кои постојат. За да се спречи тоа, мора да се отстрани бактериската плоча што се акумулира помеѓу забите и непцата, па затоа е толку важно секојдневното четкање, како и употребата на забен конец и интерпроксимална четка.

Најдобро е да користите меки четки за да не ги оштетите непцата, менувајте ги главите на секои три месеци бидејќи се губи ефектот на влакната од четката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.