Што е Отело синдром?

знаци на патолошка-jeубомора

Отеловиот синдром се однесува на лик од драмата на англискиот писател Шекспир. Овој лик се карактеризираше со страдање од патолошка alousубомора, предизвикувајќи го постојано да размислува за неверството на неговата сопруга. Како што треба да се очекува, лицето кое страда од овој синдром предизвикува нивната врска да биде осудена на неуспех и соживотот помеѓу двете лица е неодржлив.

Ова е вистински проблем за секоја двојка бидејќи врската станува токсична. Во следната статија ќе зборуваме повеќе за овој вид на синдром и како тој влијае на парот на негативен начин.

На што се должи синдромот Отело

Јасно е дека лицето кое страда од синдром на Отело има одредена ранливост на ментално ниво. Покрај тоа, постојат низа причини или причини за кои претрпувате такви видови ofубомора: ниско самопочитување, голема емоционална зависност од партнерот и претеран страв да не биде напуштена од саканата личност и да остане сама.

Лицето со ваков вид yубомора може да претрпи и низа нарушувања од различен вид како што може да биде случај на опсесивно компулсивно нарушување или одредено пореметување од параноиден тип. Од друга страна, се смета и дека наведената alousубомора може да биде предизвикана од прекумерна потрошувачка на супстанции штетни и штетни за организмот како алкохол или дрога.

Симптоми на синдром на Отело

Како што веќе споменавме погоре, лицето кое страда од овој синдром е патолошка и нездрава jeубомора на неговата партнерка. Овој вид jeубомора ќе има три посебни карактеристики:

 • Нема вистинска причина зошто треба да се произведе таква jeубомора.
 • Прекумерно и прекумерно сомневање кон партнерот.
 • Реакцијата е тотално ирационална и без никакво значење.

љубомора

Што се однесува до симптомите на theубоморна личност, треба да се потенцира следново:

 • Врши прекумерна контрола врз вашиот партнер. Тој смета дека е неверен во секое време и тоа предизвикува постојано да биде на штрек.
 • Не ја почитувате приватноста и просторот на вашиот партнер. Во секое време мора да знаете што прави вашиот партнер. Ова има негативно влијание врз нивните социјални односи.
 • Навредите и викањата се во светлината на денот. Сето ова води до насилство што може да биде физичко или ментално.
 • Нема место за позитивни емоции или чувства. Нормално е theубоморната личност да биде лута и да се разбеснува во текот на целиот ден. Тој не е задоволен со својот партнер, бидејќи е повеќе во зависна врска.

На крајот на краиштата, важно е да се третира овој тип на синдром што е можно поскоро. На jeубомората му е потребна помош од професионалец, за да му помогне да види дека не можете да имате врска со друга личност на токсичен начин. Ако лицето не дозволи да се лекува или не е во состојба да го надмине проблемот на jeубомора, врската е осудена на неуспех. Врската треба да се заснова на апсолутно почитување и доверба на обајцата. Во врската не може да се дозволи патолошка jeубомора, бидејќи на крајот ќе се уништи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.