Чорба од бел грав и широк грав со домат

Чорба од грав и широк грав со домат

Го искористивме ладењето на север за да подготвиме А. многу утешна чорба, чорба од бел грав и широк грав со домат. Иако сезоната на грав е завршена, ние сè уште имаме во складирање и не сакавме да ги трошиме.

Оваа чорба е многу едноставна, и покрај долгата листа на состојки. И, тоа е што ние се вклучивме во него егзотичен допир преку различни зачини и дел од кокосово млеко. Ако не се осмелувате со овие состојки или ги немате, можете да ги замените зачините за други по ваш вкус и кокосовото млеко со иста количина супа.

Замените може да се направат многу, иако, очигледно, откако ќе се направат овие резултати, резултатот ќе има малку или никаква врска со она што го добивме. Дури и да е така, тој ќе остане а идеално јадење за да го комплетирате вашето неделно мени. Дали се осмелуваш да го пробаш?

Состојки за 2-3

 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 исечен кромид
 • 1 чешне лук, мелено
 • 3 зрели круши домати, излупени и сецкани
 • 1/2 лажичка куркума
 • 1/2 лажиче ким
 • 1/2 лажиче ѓумбир
 • 1 лажичка Гарам Масала
 • Сол и бибер
 • 1 грст боранија
 • 2 чаши вода или супа од зеленчук
 • 1 чаша кокосово млеко
 • 1 тенџере варен бел грав

Чекор по чекор

 1. Ставете две лажици масло во тенџере и испржете го кромидот на средна топлина и лук 10 минути.
 2. После додадете домат и варете додека не почне да се распаѓа. Можете да му помогнете со мешање и пасирање на доматот.
 3. Откако доматот ќе омекне, додадете зачини, грав и вода, измешајте и варете уште 5 минути на средна топлина со покриена тава.

Чорба од грав и широк грав со домат

 1.  Следно, исчистете го гравот под млаз ладна вода и додадете ги во тепсијата. заедно со кокосовото млеко. Измешајте и варете уште пет минути за да се спојат вкусовите.
 2. Служат бел грав и широк грав со домат, жешко.

Чорба од грав и широк грав со домат


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.